Првата официјална информација беше дека загинале тројца патници и дека автобусот бил со македонски регистарски таблички.

Објавил: Владо Марин | 25 јули, 2021 16:27

На момент заспав, изјавил шоферот на косовскиот автобус во кој загинаа 10 патници

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Приведен е возачот на косовскиот автобус во кој утрово на автопатот кај Славонски Брод загинаа 10 патници, косовски државјани. Автобусот со 67 патници излетал од патот. На момент заспав, им изјавил на полицијата возачот, jави Дневник.хр!

Во трагичната сообраќајна несреќа повредени биле 45 патници, од кои осуммина потешко. Автобусот е на компанијата Дева турс, а сообраќал на линијата Франкфурт-Приштина, пренесе МКД!

„Возачот е приведен под сомневање дека непрописко управувал со автобусот и излетал од коловозот. Изјави дека за момент заспал, но сите околности дополнително ќе ги утврдуваме“, велат официјални лица на хрватската полиција.

Првата официјална информација беше дека загинале тројца патници и дека автобусот бил со македонски регистарски таблички.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Во времето на злосторството, мајката на убиените деца не била во Загреб, а децата го поминувале викендот со својот татко.

Незапаметено злосторство во Загреб: Татко си ги убил трите деца и се обидел да се самоубие

Страшно злосторство во кое животот го загубија три деца се случило ноќеска во Загреб,...

Авионот „локид си-130 херкулес“ беше еден од двата авиона, кои беа во сопственост на американското воздухопловство, а кои ги добија како подарок годинава. Војската со децении се бореше со исламистичките фракции на Абу Сајаф.

Се урна воен авион на Филипини – има загинати, спасени најмалку 40 лица (ВИДЕО)

Филипински воен авион во кој биле најмалку 85 лица, се урна додека пробувал да слета...

Како што беше најавено, две запалени возила со човечки остатоци беа пронајдени на споредниот пат недалеку од градот Кармага!

ХОРОР ВО МЕКСИКО: 19 изгорени тела пронајдени во близина на границата со САД

Најдени се најмалку 19 јагленисани тела во Мексико, недалеку од границата со Соединетите...

Според прелиминарните информации, трагедијата се случила кога воената колона запрела поради откажување на првиот автобус.

ГОЛЕМА НЕСРЕЌА ВО РУСИЈА: Се судрија камион и четири воени автобуси, има МРТВИ(видео)

Камион и четири воени автобуси се судрија на автопат во предградие на Москва. Според...