Пред неколку дена тој повика да се отфрли овој предлог за, како што вели разнебитување на Македонија.

Објавил: Сара Фемина | 2 јули, 2022 21:16

На протестот дојде и Ѓорге Иванов со син му

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/фокус

Поранешниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов заедно со син му Иван Иванов присуствуваа на протестот којшто се одржа вечерва пред Влада против францускиот предлог.

Пред неколку дена тој повика да се отфрли овој предлог за, како што вели разнебитување на Македонија.

Ѓорге Иванов, поранешниот претседател на Македонија повика да се отфрли францускиот предлог.

Тој смета дека тоа се подли игри за разнебитување на Македонија.

Пред почетокот на сенародниот протест  „Ултиматум – Не благодарам“ на платото пред Владата претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски со изјава за медиумите.

Протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“ го поддржаа повеќе политички партии и граѓански организации. Тие се против тоа Владата да го потпише францускиот предлог кој, како што истакнуваат, е исклучително лош за македонскиот народ и македонските национални интереси, рече Мицкоски!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести