- Бројот на смртни случаи поврзани со коронавирус се зголеми за 28 проценти во четвртокот, соопшти шпанското Министерство за здравство.

Објавил: Сара Фемина | 19 март, 2020 20:19

На секои 16 минути умира едно лице од КОРОНА: Хорор во градот во кој има скоро 7.000 заразени!

Фото/Текст извор: © Ilustracija, Foto: Shutterstock магазин.мк

Шпанија, е една од земјите кои се најтешко погодени од коронавирусот по Кина, Италија и Иран. Во последните 24 часа бележи остар пораст на нови инфекции, при што бројката се очекува да се зголеми уште повеќе бидејќи се тестираат повеќе луѓе.

– Бројот на смртни случаи поврзани со коронавирус се зголеми за 28 проценти во четвртокот, соопшти шпанското Министерство за здравство. До денес, 767 смртни случаи поврзани со коронавирус се потврдени во Шпанија.

– Бројот на потврдени случаи на инфекција во Шпанија се зголеми за 25 проценти во текот на ноќта, од 13.700 на повеќе од 17.000 во четвртокот, 33% од нив над 65 години, според „Ел Паис“ Мадрид е најтешко погодениот град, со скоро 6.800 случаи и 41 смрт.

– 46 милиони луѓе во Шпанија се изолирани затоа што владата нареди затворање на сите невитални бизниси и јавни места, по слични мерки преземени во Италија, најтешко погодената земја надвор од Кина.

Во средата, Европската централна банка започна шема за купување обврзници во 820 милијарди американски долари насочени кон ублажување на влијанието на коронавирусите во еврозоната.
Шпанскиот премиер Педро Санчез во средата изјави дека допрва доаѓа врвот на епидемијата во Шпанија.

Тој, исто така, во четвртокот објави твит:

„Овие се моменти на одговорност, солидарност и обединето дејствување на сите институции на ЕУ. ЕЦБ одобри програма од 750 милијарди евра за заштита на нашите граѓани, нашите економии. Ќе направиме се што е потребно. “

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна близина на Нови Град во Република Српска.

ХРВАТСКА ДОНЕСЕ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Нуклеарен отпад се носи во близина на паркот на “природата”- ЗАГРОЗЕНИ 250.000 лица!

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна...

Брусаферо истакна дека би било глупаво да се намалат мерките на италијанската влада кои се покажаа како продуктивни, што подразбира забрана за движење и останување дома.

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека...