За тимот на Англичанецот Герет Саутгеит, сонот за финалето се распадна сега 52 години по триумфот на Вембли против Германија.

Објавил: Македонка Димкин | 11 јули, 2018 23:10

На Хрватските улици се слави, Хрватите можат да бидат горди на своите момчиња (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Краток осврт на клучните точки: Благодарение на касниот погодок на Марио Манџукиќ, Хрватска прв пат стигна во финалето на Светското првенство и нанесоа многу горчлив полуфинален пораз на матичната земја на фудбалот.

Поранешниот играч на Минхен се погоди во 109-тата минута со што ка поведе својата репрезентација во водство со 2-1 (1-1, 0: 1) по дополнителното продолжение против Англија. Во финалето во недела на сега 98-то Светско првенство на Хрватска чека Франција. За тимот на Англичанецот Герет Саутгеит, сонот за финалето се распадна сега 52 години по триумфот на Вембли против Германија.

На Хрватските улици се слави, Хрватите можат да бидат горди на своите момчиња кои за првпат во историјата ќе играат во едно финале

Пред 78.011 гледачи на стадионот Лужники во Москва Англија со голот на Kieran Trippier (5) од слободен удар Англија е во водство, Иван Перишиќ (68) израмни за тимот на тренерот Златко Dalic и со тоа го трасираше патот кон победата.
22:46: Англиските навивачи го слават својот тим, пеејќи го “Бог спаси ја кралицата”, одлично!
22:42 Нашиот репортер е во средината, овде неговите зборови за прекрасната игра: “Чувството е совршено, Хрватска прави историја со голот на Марио Манџукиќ. Во продолжување мала земја Хрватска оди за прв пат во финалето на Светското првенство и тоа повеќе од заслужено !. Англија беше после еден час игра на колена мртва истрошена. После израмнувањето нападите на Хрватска беа токсични и, поагресивни, уште погласни и технички подобри! Навивачите на Англија, околу 20.000 во стадионот гледаа немо и со вчудоневиденост. немаше свирење, немаше аплаузи, како да не беше таа публика на Англија, всушност сите биле исти кога се губи не била моќта во Англичаните, рече нашиот репортер.

22:40: Сонот на Светското првенство за Англија пропадна, фудбалот нема да се врати дома! Хрватска прави историја и се натпреварува во финалето на Светското првенство – POBJEDA

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

Заедно со него бил и клубскиот раководител кој пак добил четири прострелни рани од куршуми во пределот на ногата и рацете. Причините не се познати.

ВОЗНЕМИУВАЧКО ВИДЕО: Ликвидиран потпретседател на познат фудбалски клуб

Шокантна вест одекна во светот, убиен е потпретседателот на фудбалскиот клуб Блуминг....

Олимписките игри се сметаат за најистакнат светски спортски натпревар со повеќе од 200 земји учеснички.

Само Милано и Стокхолм ги поднесоа своите апликации за Олимписките игри во 2026 година

Шведската престолнина Стокхолм и Италијанскиот град Милано ги доставија своите апликации...

Со зголемувањето на бројот на електрични автомобили, инфраструктурата за полнење исто така се подобрува: многу бензински пумпи и супермаркети сега нудат паркинг простори каде што можете бесплатно да го наполните електричниот автомобил. Ве запознаваме со најдобрите модели и откриваме колку далеку можете да ги возите со овие електрични автомобили.

Електрични автомобили со најдолг опсег: првите три врвни модели

Опсегот  на електричните  автомобили: информации на производителот наспроти реалноста Еве...