Адвокатот на Русковска побара, Христијан Мицкоски, Игор Јанушев, ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата, солидарно да ја платат оштетата од 10 илјади евра. Шефицата на Обвинителството за организиран криминал посочи дека парите ќе ги донира во СОС детско село.

Објавил: Владо Марин | 5 октомври, 2020 16:58

На 13 октомври пресуда за случајот Русковска-ВМРО ДПМНЕ

Фото/Текст извор: ©alsat

Висината на штетата е небитна во овој конкретен случај. Во овој случај е битно партиските претставници да ги зауздаат партиските јуришници и конечно стручните лица кои ја посветиле целата кариера за извршување одредена дејност да не бидат обезвреднувани без никаков доказ“, рече Панче Ефтимов, адвокат на Вилма Русковска.

Адвокатот на ВМРО – ДПМНЕ смета дека не е толку важно дали партијата ќе плати штета или не.

„Суштината на овој предмет не е дали ВМРО – ДПМНЕ или било која друга политичка партија ќе плати штета по наводна клевета. Суштината на овој предмет е дали ќе имаме критичка мисла и слобода на говор во Македонија согласно европски стандарди или ќе имаме фиктивна демократија“, изјави Панче Тошковски, адвокат на ВМРО – ДПМНЕ.

Адвокатот на Русковска побара, Христијан Мицкоски, Игор Јанушев, ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата, солидарно да ја платат оштетата од 10 илјади евра.

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал посочи дека парите ќе ги донира во СОС детско село.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Новиот ИТ-центар во Аеродром, ќе им овозможи на повеќе од 1000 млади граѓани годишно да добијат пристап до стручни обуки во ИКТ секторот, а во рамките на надлежностите, Градот Скопје ќе ги поддржи малите и средните претпријатија во креирање дигитални решенија како што се е-трговија, развој на услуги за испорака базирани на апликации.

Скопје ќе биде град на дигитални можности

Скопје ќе биде град на дигитални можности! Граѓаните во секое време ќе можат да проверат...

Потребни ни се ефикасни и целосни, а не половични решенија. Да почнеме да ги менуваме работите, за наше Скопје, за модерно Скопје, вели Арсовска!

Арсовска: Мора да има системски решенија за загадувањето

На скопјани им е доста од оправдувања дека нема време нешто да се среди. Скопје не е...