Aвтомобилска индустрија

Објавил: Калина Мартинска | 15 мај, 2024 16:58

На 85 години почина Марчело Гандини, дизајнерот на ламборгини миура и кунтач

Фото/Текст извор: ©mkd.mk

Иконата на автомобилскиот дизајн, Марчело Гандини, почина вчера на 85 години во Торино, Италија. Причината за неговата смрт сè уште не е објавена.

Роден во 1938, Гандини во 1965 година влегува во Бертоне по заминувањето на главниот дизајнер Џорџето Џуџаро. Гандини минал 14 продуктивни години во компанијата, ја формирал дивизијата Стиле Бертоне, и дизајнирал некои од најлегендарните возила во историјата.

Неговиот дизајнерски талент бил очигледен од почетокот на кариерата. Еден од најраните дизајни, ламборгини миура, важи за зачетник на сегментот на суперавтомобилите, а светски е познат како еден од најубавите автомобили на сите времиња.

Сепак, легендарниот дизајнер не сопрел тука. Гандини нацртал повеќе славни италијански спортски автомобили од минатиот век, вклучувајќи ги ламборгини кунтач, детомасо пантера и ферари 308/ГТ4 – првиот и последен модел на Ферари дизајниран од Бертоне кој влегол во производство. Подоцна ги дизајнирал и ламборгини дијабло, масерати битурбо, и други.

Гандини стои и зад некои од најимпресивните концепти од неговото време, вклучувајќи ги алфа ромео 33 карабо и ланча стратос зеро. Но не се ограничил само на горните ешалони на автомобилската индустрија.

Италијанскиот дизајнер е заслужен за некои од најпознатите големосериски автомобили од таа ера: оригиналната серија 5 на БМВ, првата генерација на фолксваген поло, рено 5 турбо, ситроен БХ…

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Познатиот фудбалер и тренер почина во петокот на 54-годишна возраст по долга и тешка битка со леукемијата.

ПОСЛЕДНО ЗБОГУМ: Семејството покрај ковчегот, граѓаните се простуваат од Михајловиќ

Голем број граѓани на Рим од утрово чекаат пред римската општина Кампидољо, за да му...

Вечерва во Белград ненадејно на 56-годишна возраст почина Ксенија Вучиќ, мајка на нашите две деца Данило и Милица и мојата прва сопруга.

За местото и датумот на погребот ќе ги информираме семејството и пријателите подоцна!

Ксенија Вучиќ новинарската кариера ја започна во ТВ Студио Б, работеше на радио станиците Фокус и Индекс, а последните години беше уредник и директор на кабелскиот канал на РТВ Пинк.

Погребана Ксенија Вучиќ: Српскиот претседател во придружба на своите деца пристигна на Ново Гробје

Новинарката и екс сопруга на српскиот претседател Александар Вучиќ, денеска ќе биде...