Финалето на Беовизија почна во 21:00 часот и вечерва 12 кандидати се бореа за престижното место за Евровизија кое ќе се одржи во Израел на 14 мај, во првиот дел од полуфиналето.

Објавил: Сара Фемина | 4 март, 2019 0:25

(видео) Невена Божовиќ ќе ја претставува Србија на Евровизија

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Невена Божовиќ е овогодинешниот победник на Беовизија во Србија.

Младата Невена која е по потекло од Косово, ќе ја претставува Србија на Евровизија, која ќе се одржи 14 мај во Тел Авив во Израел.

Невена не можеше да ги скрие солзите, кога слушна дека е победничка, а песната ја посвети на својот сопруг Никола  Ивановиќ.

Финалето на Беовизија почна во 21:00 часот и вечерва 12 кандидати се бореа за престижното место за Евровизија, кое ќе се одржи во Израел на 14 мај, во првиот дел од полуфиналето.

Невена Божовиќ е победничка на Беовизија во Србија, и ќе ја претставува земјата на Евровизија, која ќе се одржи на 14 мај во Израел.

Натпреварувачите се претставија на публиката со своите песни, а гласовите ги даде и публиката, но и стручниот жири кој беше составен од 5 членови.

Невена Божовиќ е родена на 15 јуни 1994 година во Косовска Митровица. Таа ја претставуваше Србија на Детската Евровизија 2007 година во Ротердам и освои 3 место.

После победата на Беосонг 2013 година, како член на групата мои 3, се натпреваруваше како претставник на Евровизија 2013 година во Малме.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Прочка е пред почеток на Велигденскиот пост. Црквата го поставила како силен потсетник на духовниот карактер на постот.

Денес е Прочка: верниците денеска на големиот празник, забораваат на кавгите и проблемите

„Прости ми, да ти простам“ со овие зборови верниците денеска, на големиот празник,...

Новата политичка партија „Интерга“ ќе дејствува самостојно, независно од сите, сами ќе го градат нивниот пат, не оставјќи го СДСМ на власт, ниту па имаат намера да го вратат ВМРО.

Новата партија ИНТЕГРА, има намера да го симне СДСМ и нема намера да го врати ВМРО-ДПМНЕ!

Денеска  пред македонската јавност беше промовирана програмската платформа и лидерскиот...

Музиката ја потпишуваат Роберт Билбилов, Лазар Цветковски и Дарко Димитров. Текстот е на Коста Петров и неговата сопруга Сања Поповска, а во спотот се појавува и нивната ќерка Бела.

Тодевска ја претстави песната за Евровизија „Proud“ (Горда) заедно со ќерката и сестрата во спотот

Тамара Тодевска ја објави песната со која ќе нè претставува на Евровизија. Во Тел Авив,...

Заедничкиот кандидат за претседател на ромите, турците, србите, албаницте  и македонците Стево Пендаровски уште еднаш повтори дека тој е следен

Пендаровски: Ме следат ама не се папараци, рецидиви се, служби се од странство!

Заедничкиот кандидат за претседател на ромите, турците, србите, албаницте  и македонците...