Луѓето во минатото успееја да испишат 3D структура од срце, но не и со ќелии или крвни жили.

Објавил: Сара Фемина | 16 април, 2019 22:37

НЕВЕРОЈАТНО: Научници испечатија 3D срце со човечко ткиво и крвни жили! (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Група научници го направија првото »3D« печатено срце со човечко ткиво и крвни жили.

Иако органот е големо колку една  цреша и не може да пумпа крв, тие уверуваат дека неговото составување е големо медицинско откритие.

Се верува дека е тоа прво срце кое е печатено со ќелии, крвни жили и комори. Иако на срцето ќе му треба повеќе време да испумпа крв, научниците се надеваат дека ќе почнат да го користат за една година.

Група научници од универзитетот Тел Авив, направија 3D печатено срце со човеково ткиво и крвни жили.

Луѓето во минатото успееја да одпечатат »3D« структура од срце, но не и со ќелии или крвни жили. Ова е прв пат некој што успешно смисли и одпечати цело срце преполно со ќелии, крвни жили, комори и пред комори, рече водичот на проектот Тал Двир од универзитетот во Тел Авив. 

Печатеното човечко срце достигнува величина од зајачко срце и може да стега како мускул, но не може да испумпа доволно крв. Направено е од ќелии кое си умножени од масно ткиво од пациент. Истражувачите нагласија дека ова беше голем предизвик за сите што учествуваа во проектот.

Во теоријата, техниката еден ден ќе може да произведе ново срце, користејќи ги рециклираните ќелии од сопственото тело на пациентот, што го намалува ризикот да биде отфрлено. 

Можеби за 10 години во најдобрите болници ширум светот ќе постојат печатачи за органи, а тие постапки ќе се спроведуваат рутински, рече професорот Двир.

Тој додаде дека е посигурно да се започне трансплантација на органи кои се помалку ваќни од срцето, како што се слезина, слепо црево, жолчна кеса и бубрег.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Иновации

Со оглед на тоа дека квинтилионот е број кој содржи 30 нули, тоа значи дека кога парите би биле рамномерно поделени меѓу сите жители на нашата планета, секој од нас би добил околу 93 милијарди долари.

НОВО СВЕТСКО ЛУДИЛО: Во 2026 НАСА ќе стигне на астероид полн со злато

Постои едно место на кое има толку многу злато и платина, што кога би се продале сите...

Оваа зграда, која е висока 7,2 метри и се простира на површина од 230 квадратни метри, е создадена со помош на оваа футуристичка технологија.

БУМ ВО СВЕТОТ: Кина со помош на 3D принтер изгради зграда висока 7,2 метри (ВИДЕО)

Во градот Хејуан на југот на кинеската провинција Гуангдонг беше испечатена една од...

Ова е прв закон во светот кој овозможува чипирање на одреден број делови на телото на човечката популација.

УДАРНА ВЕСТ: Американскиот парламент го одобри чипирањето на луѓе со аутизам и Алцхајмерова болест!

Иако најпопуларните и највлијателните медиуми, години наназад тврдеа како чипирањето...

Големината на микрочипот изнесува колку зрно ориз. Оваа технологија за прв пат беше претставена во Шведска во 2015 година, така што имплантите сѐ повеќе се користат во секојдневниот живот.

СТРАШНО: Швеѓаните ги заменуваат личните карти , со вградување на микрочип во рацете!

Како што објави агенцијата Франс прес, веќе повеќе од 3.000 луѓе во Шведска изминативе...