Во 2013 година, биле оставени трите кошници на покривот на катедралата за проектот за биолошка разновидност од Николас Жион, кој прв изјави дека пчелите се во ред и го преживеале пожарот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 април, 2019 10:22

НЕВЕРОЈАТНО: 200.000 пчели го преживеале пожарот во Нотр Дам

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Неверјатно е тоа што и покрај големиот пожар кој ја зафати катедралата Нотр Дам, 200.000 пчели што живеат на покривот успеале да го преживеат катастрофалниот пожар.

И Република Северна Македонија се вклучи во обновата на париската катедрала Нотр Дам. Владата на 130-тата седница го задолжи македонското МНР да стапи во контакт со француското МНР за координација и да се определи најсоодветна поддршка во знак на солидарност за обновата на овој грандиозен споменик од цивилизациско значење.Помош за обнова на изгорениот историски споменик понудија повеќе земји.

Во 2013 година, биле оставени трите кошници на покривот на катедралата за проектот за биолошка разновидност од Николас Жион, кој прв изјави дека пчелите се во ред и го преживеале пожарот.

Николас изјави дека секоја кошница произведува околу 25 килограми мед годишнокој потоа се продава на персоналот на Нотр Дам. Тој изјави дека е многу среќен што неговите пчели го преживеале пожарот. Николас открива дека најверојатно пчелите успеале да го преживеат пожарот бидејќи инсектите немаат бели дробови, па наместо да ги убие, јаглеродниот диоксид  ги доведува во состојба на поспаност.

Кога пчелите ќе почувствуваат пожар, тие навалуваат на медот и ја чуваат својата матица, објаснува Николас. Мислев дека сите три кошници изгореа во пожарот. Но, подоцна видов сателитски снимки и ги забележав кошниците. Портпаролот на катедралата ми потврди дека пчелите се добро – додава тој.

Инаку големмиот пожар се случи на 15 ти април, а успеа да ги проголта главната кула, која потоа се урна, а набрзо и целиот покрив по неа. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Здравствените служби потврдија дека 23 лица, меѓу нив 5 деца биле прегледани во болниците, но само едно лице било задржано за дополнителен третман на повредите.

Путин ги одликува пилотот и копилотот за безбедното слетувањето на патничкиот Ербас во поле со пченки!

Пилотот на рускиот патнички авион кој остана без енергија во двата мотори откако во...

Имено Морина кој по потерница од Србија од македонските власти требаше да биде испорачан во Белград, но ваквата одлука не беше прифатена па доцна, синоќа беше дочекан во својот дом во родното Ѓаково како херој, пишува приштински „Газета Експрес“.

ВИДЕО: Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина со тапани пречекан вo Косово

Томор Морина,поранешниот припадник на ОВК, беше уапсен на граничниот премин Блаце...

Но наспроти Европа, во Австралија утринава е забележана прекрасна глетка. Имено, Австралија е погодена од бран студен воздух што донесе снег и ветрови од 100 километри на час.

Европа со температури над 40, Австралија под снег

Топлотниот бран е насекаде во Европа. Температури над 40, висок ув индекс, секојдневно...