Во тек е полицискиот час, а улиците на главниот град се празни.

Објавил: Едмонд Бекири | 21 март, 2020 8:04

НЕВИДЕНО ВИДЕО: Вака изгледа БЕЛГРАД од небо за време на ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС(видео)

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Со поддршка на српската хеликоптерска единица МУП, е направено до сега невидено видео од главниот на Република Србија.

Во тек е полицискиот час, а улиците на главниот град се празни.

Откако претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја извести јавноста дека е донесена одлука со која се воведува полициски час од 8 до 17 часот, министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ беше гостин на јавниот сервис и објасни што значат овие одредби.

– Кој ќе го најде полицијата на улица после 20 часот и нема писмена дозвола, ќе добие кривична пријава, ќе се однесе на домашната адреса, а потоа ќе се води кривична постапка – рече Стефановиќ.

Полицискиот час се однесува на времето во кое граѓаните се бара да останат во своите домови. Воведена е како мерка за забрана на граѓаните да се движат по одредено време.

Како по правило, полицискиот час е прогласен за дел од сетот на итни мерки. Секое лице пронајдено на улица за време на полицискиот час може да биде притворено и последователно да се казни со парична казна од страна на надлежните органи за постапување спротивно на одлуките на државата.
Потсетете се дека денеска се спроведуваат нови мерки. Забрането е излегување за лица постари од 65 години од 10 часот.

Вучиќ рече дека продавниците и супермаркетите ќе бидат отворени за нив во недела наутро од 4 до 7 според посебни правила, каде сите ќе добијат маски и простор меѓу нив.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Имено старлетата беше на тапет и во српските медиуми, поради непочитувањето на мерката за домашно лекување и самоизолација, а наместо тоа таа се шетала во ноќните клубови и при тоа позирајќи за време на нејзината прва посета на Белград по пандемијата.

Уапсена старлетата Александра Накова- не го дочекала вториот негативен тест на Ковид-19 и се шетала

Македонската старлета, Александра Накова била уапсена вчера во Гевгелија.Триесет...

Оргии, дрога, проститутки, затворски казни - сето ова и далеку повеќе го обележаа животот и кариерата на овој славен спортист.

ОД ПРЕМНОГУ С*КС НЕМОЖЕЛ ДА ОДИ: Животот на славниот боксер во царство на дрога и проститутки!

На денешен ден во 1966 година, во Њу Јорк роден е легендарниот боксер Мајк Тајсон. Во 1992...