Од Министерството за внатрешни работи денеска соопштија дека полицијата отвора истрага за случајот “Јавна Соба”.

Објавил: Сара Фемина | 27 јануари, 2020 22:35

НЕВИДЕН БЛАМ: Сашо Мијалков и Бујар Османи дел од порнографијата ЈАВНА СОБА?(ФOTO)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков дел од скандалозната телеграм група “Јавна Соба” во која се споделуваа нелегално стекнати порнографски материјали од Македонија – покажува истражувањето на “Лидер”.

Новинари на “Лидер” повеќе од еден месец беа инфилтрирани во групата во која се споделуваа експлицитни материјали преку руската социјална мрежа “Телеграм”.

Новинари на “Лидер” повеќе од еден месец беа инфилтрирани во групата во која се споделуваа експлицитни материјали преку руската социјална мрежа “Телеграм”.

Во последниот период групата имаше повеќе од 7000 членови а еден од нив беше ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков.

Проверката покажа дека тој бил вклучен преку акаунт со телефонски број кој на новинарите им е познат како негов.По обелоденувањето на скандалот во медиумите, Мијалков излезе од групата.
Чудно е што во истиот период, акаунт на руската социјална мрежа “Телеграм” отвори и вицепремиерот Бујар Османи.

Бирото за јавна безбедност од завчера, по откривањето во јавноста, покрена истрага, во која се очекува да се откријат администраторите и членовите на затворената група „Јавна соба“.

Преку затворена група на социјалната мрежа „Телеграм“ со наслов „Јавна соба“, македонски средношколци споделуваа и коментираа на интимни фотографии и видеа на малолетни девојчиња од земјава, најчесто нивни врснички.

Фотографии од малолетни девојчиња од Македонија со интимна содржина, видеа кои се на раб на порнографија се споделуваа до вчера во затворената група „Јавна соба“ креирана на апликацијата „Телеграм“ која до тогаш броеше над 7.400 членови.

Магазин се оградува од содржината на објавениот материјал. Како портал го пренесуваме материјалот за информирање претходно објавен јавен интерес.

*Напомена: Магазин не одговара во однос на вистинитоста на материјалот, нема информација за времето кога тој е снимен, ниту содржината.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

Некои од припадниците на МВР наместо во оваа тешка состојба да се грижат за јавниот ред и мир во време кога има полициски час, се решија од позиција на моќ да упатат закани.

„Седете дома клошари“: Полицајци на граѓаните се закануваат со пендрек и 10 години робија (ФОТО)

Две непознати лица облечени во полициска униформа се фотографирале на социјалните...

Со плата од 14.500 денари, за гелот за дезинфекција во оваа тешка ситуација поскапува секој ден од 310 денари до цена од 1600 денари.

СРАМОТА- КАДЕ СЕ ИНСПЕКЦИИТЕ? Гел за дезинфекција од 310 денари СКОКНА до 1600 денари(ФОТО)

Гел за дезинфекција по дел аптеки низ Македонија достигна цена од неверојатни 1600 денари. ...

Со тоа работодавците директно ја кршат Владината мерка, поточно одредбата “За да ги чуваат децата дома, платено отсуство и во државно и во приватно ќе добие по еден родител на помали од десет години.

ПАДНАА ПРВИТЕ ОТКАЗИ ПОРАДИ КОРОНА: Мајки барале слободни денови по закон, нo добиле ОТКАЗ

Адвокатката Весна Богова информираше на социјалните мрежи за давање откази од работа...