Ѓуриќ прецизираше дека лекарите и медицинските сестри се запрени вчера на административниот премин Мердаре, иако офицерот за врска веќе го најавил нивното пристигнување.

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 мај, 2020 14:41

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Властите во Приштина им забранија на српските лекари да влезат во Косово!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Властите во Приштина спречија 20 српски лекари и медицински сестри да влезат во Косово и Метохија, изјави денеска директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ и посочи дека станува збор за „скандал од прв ред“.

Ѓуриќ прецизираше дека лекарите и медицинските сестри се запрени вчера на административниот премин Мердаре, иако офицерот за врска веќе го најавил нивното пристигнување.

Ѓуриќ исто така изјави дека очекува реакција од меѓународната заедница.

„Приштина се покажа ново дно и ново најниско бездлосно во политичка и човечка смисла, со што се спречува нормалното функционирање на КБЦ во Грачаница и другите институции“, рече Ѓуриќ за Танјуг.

Тој изјави дека станува збор за доктори и медицински сестри, кои веќе живеат и работат на трасата Централна Србија – Косово и Метохија, односно сите се од Космет и со децении работат во тие здравствени установи.

Ѓуриќ исто така рече дека ова претставува кршење на бројни меѓународни норми и обврски кои произлегуваат од разни договори, директна закана за здравјето и безбедноста на српските граѓани.

Ова е резултат на политичката клима креирана од лидерите на албанските партии во Приштина, вели Ѓуриќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Седум поранешни политички и воени лидери на ОВК се обвинети за низа злосторства, од заплашување на сведоци до убиства и сурово постапување со луѓе.

ЗАБРАНЕТИ ПОСЕТИ ВО ХАГ: Тачи може да разговара со членовите на семејството само преку видео врска!

Поранешните политички и воени лидери на ОВК во притвор на Специјалниот суд во Хаг можат...

Заменик претседателот на собранието Арберија Нагавци, неколку пати ги предупредуваше пратениците да седнат за да продолжи седницата.

МЕЃУСЕБНА ТЕПАЧКА НА ПРАТЕНИЦИТЕ ВО КОСОВО: Прекината седницата, летаа боксови(ВИДЕО)

Неколку членови на парламентот во Косово денеска физички се пресметаа за време на...

Одбраната вчера објави дека ќе побара да им се укине притворот и можност одбраната да ги изнесе своите против-аргументи до судот за нивно привремено ослободување.

Обезбедени 103 сведоци против Тачи и групата од ОВК

Специјализираното обвинителство на Косово со седиште во Хаг го извести судот дека...

Адвокатот Томислав Вишњиќ, кој се занимаваше со злосторства извршени на Косово и Метохија во Хашкиот трибунал, за Курир изјави дека постојат вистински причини за загриженост за безбедноста на сведоците.

ТАЧИ И КРИМИНАЛНИОТ ТИМ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЛИКВИДАЦИЈА НА СВЕДОЦИ? Заплашувањето веќе започна!

Јачината на обвинението против Хашим Тачи, Кадри Весеjлји и другите најмоќни и најсурови...