Според ЦДМ, знамињата на Албанија се вееја во Улцињ, Гусиње, како и на зградата на општина Тузи.

Објавил: Рејхан Бајрами | 28 ноември, 2020 19:24

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Во Црна Гора ги КАЗНУВААТ оние што не сакаат да го обесат знамето на Албанија!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Според ЦДМ, знамињата на Албанија се вееја во Улцињ, Гусиње како и на зградата на општина Тузи.

Одбележувањето на Денот на албанското знаме, на 28 ноември, започна вчера во повеќе црногорски градови, поради што знамињата на Албанија беа истакнати на одредени предмети во повеќе општини со албанско население.

Претседателот на општина Тузи, Ник Гелосај, на својот Фејсбук профил ги повика јавните институции во таа општина да го постават албанското знаме и предупреди дека, доколку не се увезе неговата жалба, можни се казни.

Според ЦДМ, знамињата на Албанија се вееја во Улцињ, Гусиње, како и на зградата на општина Тузи.

Според ЦДМ, знамињата на Албанија се вееја во Улцињ, Гусиње, како и на зградата на општина Тузи.

На јарбол висок 28 метри, во 14 часот исто како во Валона пред 108 години, во селото Камењане во општина Боговиње, денеска беше подигнато албанско знаме за да се одбележи годишнината од Денот на независноста на Албанија.

Настанот беше организиран од жителите на селото.

Овој датум одбележа два посебни моменти во историјата на Албанија.

Во 1443 година, на 28 ноември, националниот херој Ѓерѓ Кастриот Скендербег ја ослободил Круја од османлиската окупација и го развеал националното знаме на тврдината која била негово прибежиште.

На 28 ноември 1912 година, Исмаил Ќемали,кој е првиот албански премиер, го развеал знамето во Валона, прогласувајќи ја Албанија за суверена и независна држава.

Денот на незавинсоста и на албанското знаме на сите Албанци каде да се им го честиташе државниот врв.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.