Локални послаби врнежи од снег ќе има и во среда, додека во четврток времето ќе биде претежно стабилно, суво и студено.

Објавил: Стојче Бушин | 26 јануари, 2021 7:16

НЕВРЕМЕ ПРОСЛЕДЕНО СО ОЛУЕН ВЕТЕР ОД НАД 90 КМ/ЧАС, СТУД И СНЕГ ОД УТРЕ ВО МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска под влијание на многу постуден воздух кој се спушта од Арктикот, и тоа особено во попладневните и вечерните часови ќе услови ГОЛЕМО ЗАПАДУВАЊЕ на времето и врнежите од дожд ќе преминат во снег во најголем дел од Македонија.

На повеќе места ќе се формира снежна покривка, особено утре доцна попладне и навечер. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 1 до 9 степени, меѓутоа од попладневните часови истите ќе бележат тенденција на големо опаѓање.

Локални послаби врнежи од снег ќе има и во среда, додека во четврток времето ќе биде претежно стабилно, суво и студено.

Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од -11 до -3 степени, додека на повисоките и планинските места ќе биде постудено. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од -3 до 8 степени во најтоплите предели од државава.

За време на овој продор на студен бран ќе дува засилен, повремено СИЛЕН ветер од северен и од северозападен правец и понекаде истиот ќе достигнува брзина од над 90 км/час, додека пак на повисоките места снежната поркивка ќе се зголеми за над 20 сантиметри, на планините и за повеќе. На пониските места понекаде ќе се формира снежна покривка од над 10 сантиметри.

Утре, особено попладне  и навечер снег се очекува и во Скопје и околината.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Поради силниот ветер ќе има појава на снежни наноси, особено на повисоките места и на планините, додека поради наглото заладување на времето и спуштањето на температурите на воздухот под нулата ќе има појава на голомразица. Токму поради ова граѓаните, исто така и возачите да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец, кој во Пелагонија повремено ќе засилува. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени.

ДЕНЕС РЕЛАТИВНО ТОПЛО – ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ И ПРОМЕНЛИВО ВРЕМЕ

Денес претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност,...

Во петок облачноста полека ќе се зголемува, додека за време на викендот времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд.

РАНА НАЈАВА ЗА ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ И СЕВЕРЕН ВЕТЕР ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ – ДЕТАЛИ

Денес и утре времето во нашата држава ќе се задржи сончево и релативно топло со максимални...