Покојната актерка која беше пронајдена мртва во петокот во својот стан, оставила во аманет да биде кремирана и положена на Новите гробишта, покрај својата најголема љубов, сопругот Милорад Мештеровиќ, кој починал кон крајот на 2018 година, дознава Информер.

Објавил: Весна Петровска | 14 јануари, 2020 13:02

НЕДА АРНЕРИЌ ИМАЛА ПОСЛЕДНА ЖЕЛБА: Актерката на братот оставила аманает за една работа! СРЦЕ ќе ве се РАСПАРА!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Последната желба на 67-годишната Неда Арнериќ, која почина во петокот, била да биде погребана тајно, само во присуство на најблиските членови на семејството и пријателите.

Покојната актерка која беше пронајдена мртва во петокот во својот стан, оставила во аманет да биде кремирана и положена на Новите гробишта, покрај својата најголема љубов, сопругот Милорад Мештеровиќ, кој починал кон крајот на 2018 година, дознава Информер.

Тоа го потврдила и пријателката на актерката и колешката од каласата Јелена Тинска.

-Познавајќи ја Неда, верувам дека нејзината желба била да биде погребана без публицитет и да биде заедно со својот Миле – рекла Тинска.

-Боледуваше од депресија. Упадна во безнадежност, затоа што прерано влезе во светот на филмот и го прескокна детството, младоста. Влезе во сериозните години немајќи право за спомени, кои ние ги имаме кога живееме некој друг живот. Меч со две острици е кога сте окупирани со кариерата. И годините поминуваат, спласнува фасцинацијата со кариерата, се случува да немате доволно улоги и да упаднете во депресија – наведува Тинска.

Арнериќ лани се обиде да се самоубие. И тогаш нејзинот брат ја нашол онесвестена во станот.

Неда Арнериќ (Књажевац, 15 јули 1953 – 10 јануари 2020) — српска филмска, театарска и телевизиска глумица.

Неда Арнериќ дебитира на филм на 13 годишна возраст. Во текот на филмската кариера реализира голем број улоги како во југословенски, така и во копродукциски филмови.

Добитник е на Сребрена арена на Филмскиот фестивал во Пула во 1977 година за улогата во филмот „Исправи се, Делфина“. За истиот филм на режисерот Александар Ѓурчинов е наградена и со Наградата „Царица Теодора“ во Ниш.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Весникот, исто така, наведува дека инфекцијата во БиХ се зголемила за 75%, а во Србија за 125%, во која се наведува дека подрачјето било заштедено од вирусот корона долго време, така што инфекцијата одеднаш ќе започне драстично да се зголемува.

ЗОШТО БАЛКАНОТ Е ПОВТОРНО НА УДАР НА КОРОНАВИРУСОТ: Анализа на германскиот весник укажува само на едно!

Германскиот Шпигел се занимава со обновениот пораст на бројот на случаи на коронавирус...

Според податоците на Министерството за здравство и Институтот „Трампилин“, во моментот има 86 пациенти на респиратори.

НАЈНОВ КОРОНА БИЛАНС ВО СРБИЈА: За 24 часа 325 ново заразени од КОРОНА, осум лица починаа!

Во последните 24 часа, 7.434 лица биле тестирани за вирусот на корона во Србија, од кои...

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно...

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји...