Во меѓувреме, додека седеше во парламент се ожени, се изнаеба за да надополни за сето време од младоста што дркал, изнаправи деца, заврши средно, дипломираше на факултет и ги бранеше гадовите што направија пуч и ги стрпаа сите патриоти и браќа во затвор.

Објавил: Сара Фемина | 14 септември, 2019 10:24

НЕДЕЛКОВСКИ: “Ѓорчев додека седеше во парламент заврши средно и дипломираше на факултет”

Фото/Текст извор: ©дудинка

Премногу сме изгорени и изморени од гласање за политиканти, кариеристи, политички крлежи, превртачи, неуспешни абортуси – луѓе што си проживеаја живот како пратеници и државни чиновници на наша сметка, не правејќи ништо за нас кои сме ги делегирале да бранат наши ставови, пишува во својата најнова колумна новинарот Миленко Неделковски.

Не постои нормален МАКЕДОНЕЦ што не посакува да биде симнат од власт криминалецот и абдал, нелегитимниот, противзаконски и неуставно назначен премиер Зоран Заев.

Не постои чесен домакин, млад човек, земјоделец, пензионер, патриот, маж, жена, од овде од дома или од дијаспората, што не сака веќе утре да се најде во затвор Зоран Заев. Заев кој се што кажа излажа, кој ја уназади Македонија за десетлетија, кој ја упропасти, избламира и уништи РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

Задача на нас граѓаните, а воедно и гласачи во РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА е овој токмак да го симниме од власт, и да избереме нови наши претставници што по легален пат Зоран Заев и неговата криминално-рекетарска булумента ќе ја стават во затвор. И тоа секого поединечно со казни изразени во десетлетија.

Оваа наша задача, задачата на ГРАЃАНИТЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА е исклучително тешка. Претешка, би рекол!
Зошто?

Па затоа што политичката понуда не ни дава за право нашата доверба да ја подариме туку така. Едноставно сме без избор!!!
Или попрецизно, политичките партии спротиставени на Зоран Заев, не ни даваат опции, понуда, доверба за да гласаме за нив.

Премногу сме изгорени и изморени од гласање за политиканти, кариеристи, политички крлежи, превртачи, неуспешни абортуси – луѓе што си проживеаја живот како пратеници и државни чиновници на наша сметка, не правејќи ништо за нас кои сме ги делегирале да бранат наши ставови. Еве, земете го примерот на Влатко Ѓорчев. Прво, единствено и последно вработување му е Пратеник во Собрание.

Ништо во живото не создал сам, не обезбедил корка леб за себе а да не е државен буџет во прашање, никому никогаш не поделил ниту една плата, не платил никаков данок – само лапал државна плата. Во меѓувреме, додека седеше во парламент се ожени, се изнаеба за да надополни за сето време од младоста што дркал, изнаправи деца, заврши средно, дипломираше на факултет и ги бранеше гадовите што направија пуч и ги стрпаа сите патриоти и браќа во затвор.

Но, само он да е проблемот, лесно ќе е! Ама не е!

Ужасниот кастинг, нам на ГРАЃАНИТЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА не ни дава можност да подариме доверба.
Ако е во прашање СДСМ, тоа се тамо се ред криминалци: Криминална приватизација, пљачката на народот преку ТАТ, насилно однесување (кршење на Хард Рок, тепање на луѓе…), фалсификување на вољата на народот (референдум за територијална…), велепредавства (Бучкоски како министер за одбрана 2001-ва) и крајно РЕКЕТАРСКА и ТЕНДЕРСКА криминална влада на Зоран Заев со Анѓушев и Рашковски како први негови генерали, а со бокитринаесетки, борјани, чомовци, ордановци, кабрановци, јадранки, бургии, коковци, цацковци, кочишки, кичевци и слични како преторијанци.

Секако, таква неколкудецениска криминална (СДСМ) банда има и комуњарски кадри што се вметнуваат во тугите редови (ВМРО ДПМНЕ) за да ги разбијат, дезиорјентираат, кородираат, и во даден момент предадат (Васко Ефтов, Бранко Геровски, Владе Милчин, Јоци, Ивор Мицковски, Љупчо Златев, Иван С. Мирчевски…).

Кога е во прашање ВМРО ДПМНЕ, тука се соочуваме со катастрофален кастинг, што подоцна и се удира од глава на партијата, па така горогирана не е во состојба со месеци да излезе од нок даун.

Нам на ГЛАСАЧИТЕ во РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ни е јасно дека ЕДИНСТВЕНА политичка сила која може да ја сруши криминалната власт на СДСМ е ВМРО ДПМНЕ.

Но, исто така ни е јасно дека потезите влечени со години не‘ имаат разочарано, па сега ТЕШКО се решаваме да им го дадеме својот глас. Тешко, претешко. Ние кои сме разочарани и се чувствуваме предадени не гласаме за СДСМ, ама гласот не го даваме и за чудните, глупите и моронски кадровски решенија кои сите ние ги гледаме дека се такви, само ВМРО ДПМНЕ не ги гледа. Тие, односно ние, сто-и-кусур илјади гласови, сме тие што не излеговме на референдум, претседателски, а порано од тоа и на локални и парламентарни.

Едноставно, НЕ СМЕ ЗАДОВОЛНИ од понудентите кадровски решенија.

Ако во овој момент од читањето загрижените вмровци одат со тезата што-сега-пак-мрсомуди-миленко, да предложам да ја изанализираме “понудата“ што ја имаше ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски и кадровската комисија на партијата пред три години, на последните парламентарни избори.
Прво, ВМРО ДПМНЕ тогаш си коалицираше со комуњари и цигани (а тоа е иста багра), што едвај чекаа да влезат во Собрание со вмровски гласови, па веднаш да ја сменат страната и да седнат во клупите на СДСМ. Амди Бајрам, Панчо Минов, Чедо Саздовски, Јусуф Хасани се тие кадри избрани од Никола Груевски. Всушност, со погрепната кадровска политика, Никола Груевски успеа да ги пополни пратеничките места на СДСМ, што сам Заев нема да успееше да го направи.

Второ, во рамките на самиот вмровски “кадар“, понудата се покажа очајна. На пример, долго подготвуваниот наследник на Никола Груевски, вечниот министер и преговарач Нино Тодоров (“и после Никола, Никола“, беше слоганот), испадна и најголемиот предавник на партијата, идеалите, заложбите и принципите на ВМРО ДПМНЕ.

Сето тоа до таа мера, да во овој момент Никола Тодоров, заедно со Биљана Бришковска (уште еден од кадрите на Груевски), се најблиските соработници на Зоран Заев.. Да потсетам, Никола Тодоров беше тој што на СДСМ му го предаде програмот “Hahw 1+3“ за предизборно делување на ВМРО – ДПМНЕ. Тоа предавство, тоа протекување на документација, имиња и локации му нанесе непоправлива штета на ВМРО ДПМНЕ. Штета која сеуште не може да се санира.
И така, тој предавник, тој преговарач овластен од Никола Груевски, тој поранешен потпредседател на владата и партијата, министер за се и сешто во владата на Груевски, сега е најголемиот СДСМ-овец и заевист (заедно со вмровскиот кадар задолжен за правосудство Биљана Бришковска).
Во рамките на вмровскиот “кадар“ на последните избори беа и ВЕЛЕПРЕДАВНИЦИТЕ Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Сашо Арнаудов, Елизабета Канчевска Милевска, Зекир Рамчиловиќ, Нола Исмаиловска, Владанка Авировиќ, Даниела Рангелова и Емилија Александрова.
И, трето, добар дел од оние пратеници што беа изгласани (наградени) со пратеничка фотеља, ги преспаа овие три години, а во одредени моменти застанаа директно против волјата на своите гласачи (на пример, Илија Димовски кој се криеше со денови пред референдумот лани), или веќе илјада пати повторениот чин на предавство на бранителите од страна на Влатко Ѓорчев.

Па така, сметам дека наместо Никола Груевски да безделничи во Будимпешта и да си игра на Фејсбук со emoji, би било чесно да се извини на гласачите што ги има прелажано (намерно или не, се едно) со страотно погрешниот избор на кадри што требаше да ја претставуваат МАКЕДОНСКАТА ПАТРИОТСКА ОПЦИЈА во Собранието на Република Македонија. Да се извини и да побара прошка.

А дури потоа да постира историски документи од подалечната историја. Оти овие документи од поновава историја покажуваат дека колку многу ја градеше и изгради Македонија (за што беше од нас и делегиран), со уште поголема жестина ја акна таа иста Македонија од земја (за што не беше делегиран од нас).

Тазе, иако веќе не и така тазе, раководство на ВМРО ДПМНЕ би го предупредил на неколку работи:
Прво, тие стотина-и-кусур илјади гласови што недостасуваат нема да можат да се вратат назад ако кадровската комисија, кадровската политика и кадровскиот избор е “А-ла-Груевски“. Народот од поодамна е освестен па со памфлети, прес конференции и ветувања нема да се излаже. Треба да се покажат конкретни потези. КОНКРЕТНИ. Имиња на саглам луѓе, без имиња на вечни политичари.
Второ, да потсетам по илјадити пат, на СДСМ таква очајна кадровска политика никогаш не им се случила. НИКОГАШ. Никогаш на СДСМ не му се дешава да ангажира, тинтра и плаќа десничарски, традиционалистички, патриотски новинари, а најмалку поранешни членови на противничката партија. Како што направи ВМРО ДПМНЕ со Васко Ефтов и Љупчо Златев, на пример. Никогаш никој не ја предаде СДСМ, како “8-темината на Сашо Мијалков“ (ова како наслов од филмовите за Ocean’s 11, 12, 8…). И кога Тито Петковски се цепеше со НСДП, па дури влезе и во владата на Никола Груевски, тоа беше со цел да биде срушено и обезвластено ВМРО ДПМНЕ.

Трето, изборите се ближат. Било когаш да се до година, тие се РЕДОВНИ. Па така, најнапред треба да се престане со фолирањето дека се предвремени, бидејќи не се. Да потсетам, терминот за предвремените 2016-та беше во април 2016-та, ама после уцвика Груевски па два пати ги одложуваше. Така да април 2020-та е РЕДОВЕН ТЕРМИН. Откако ова ќе си го признаете, односно ВМРО ДПМНЕ (не ова сегашното, ами секое до сега) ќе признае дека никогаш од 1991-ва до денеска НЕ УСПЕА да го извади СДСМ на предвремени, би оделе на next level, да видиме што кадри ќе понудите.

Понудата со Ѓорчев, Славевски, Николовски, луѓе што се извинуваат на фашисти како Тричковски тешко дека ќе ви ги врати оние сто-и-кусур илјади. Тешко, претешко.
Доколку пак, на друго место имате каде да ги обезбедите тие неопходни сто-и-кусур илјади за победа, во тој случај “сва права“ (израз од америкен покер).
Но, доколку ви требаат НАШИТЕ , МАКЕДОНСКИТЕ гласови, ќе треба да не уверите дека нови нинотодоровци, панчоминовци, крстињамуковски, чедосзадовци, амдибајрамовци НЕМА ДА СЕ СЛУЧУВААТ.

А, ќе не уверите со понуда на кадри кои се докажани МАКЕДОНЦИ.
Ние сите сакаме да го срушиме Зоран Заев и СДСМ. Сите. Сите сме свесни дека само со гласање за вас и од вас грижливо избрани коалициони партнери може да се сруши Зоран Заев.

Но, и вие треба да сте свесни дека погрешен кадровски избор ќе придонесе да не се гласа за вашата кандидатска листа.
Ние сакаме да гласаме за победничка ВМРО ДПМНЕ. Но, вие треба да ни помогнете во тоа. Инаку, нема да гласаме.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

Дали е можно, вон фабричката спецификација, да имал додадени танкови за гориво (кои се можната причина за големиот пожар), бидејќи во некои земји каде што се возел цената на горивото била пониска од некои други земји во коишто превезувал патници?

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

Како може автобус кој не бил пријавен за меѓународен превоз – значи, ја немал потребната...

На мое големо изненадување, во коментарот на владата на Зоран Заев, што го пренесува државната новинска агенција МИА, нема директно и јасно отфрлање на овој текст.

Ќе прифатите ли да бидеме бугаромакедонци?! Пендаровски? Заев? Ало другарчиња, изјаснете се!

Бугарите можат да си мислат и да прават што сакаат, но ние Македонците не можеме и не...

Затоа што тоа е право на самоопределување, тоа е чувство. И не постои договор кој што го договара начинот на тоа како се чувствувам, и каков јазик ние зборуваме. И на крајот, тоа е европска вредност.

ЖИЦАТА И ПРАШИНАТА НА ЗАЕВ ИЗГУБЕНИ ВО ВРЕМЕТО И ПРОСТОРОТ

ЖИЦАТА И ПРАШИНАТА НА ЗАЕВ ИЗГУБЕНИ ВО ВРЕМЕТО И ПРОСТОРОТ! Вели Заев, во Ресен, на 5...