Собраниската Комисија за образование, наука и спорт во вторник дискутираше за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите.

Објавил: Перо Милчин | 29 август, 2019 7:14

НЕДЕЛКОВСКИ: Дали кога ќе дојде ВМРО ДПМНЕ на власт ќе ги врати старите имиња на МАНУ, ТАНЕЦ?

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Дали по извесната победа на ВМРО ДПМНЕ на следните избори и по формирањето на влада на чело со Христијан Мицкоски, ќе ги вратат старите оригинални имиња на МАНУ, Танец, пишува новинарот Миленко Неделковски.

Собраниската Комисија за образование, наука и спорт во вторникот дискутираше за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите.

Предлог закон за кој се расправаше предвидува името на Македонската академија на науките и уметностите да се промени во „Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ“

– По обемна и конструктивна дискусија се заклучи да се упати мислење до Владата на Република Северна Македонија според кое мнозинството членови на Академијата го претпочитуваат името Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ. Академијата исто така истакнува дека таа не донесува одлука за преименување на Академијата, односно дека одлуката ќе ја донесе Владата на Република Северна Македонија, почитувајќи го утврдениот предлог на мнозинството членови на Академијата- се наведуваше во соопштението на Владата пред неколку месеци.

Според академиците, задржувањето на референцата на државата, односно на кратенката МАНУ, како составен дел на новото име, има суштинско значење, бидејќи од една страна е поврзано со нашите идентитетски прашања, а од друга страна со ова решение отпаѓа потребата од промена на веб-адресата на Академијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...

МВР против Б.О. поднесе прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај. Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на Фејсбук, тој додека управува со автомобилот разговара на телефон и минува преку полна линија.

Османи доби 25 негативни поени – Вице -премиерот вели дека не ги надминал ингеренциите најави нов увид, овој пат во Тетово

По бурните реакции по објавената снимка Бујар Османи вели дека не ги надминал ингеренциите...

Во пријавата се тврди дека тие здружено презеле дејствија со кои ја оштетиле и неа, но и Буџетот на Република Македонија, во обид да стопираат влез на странска инвестиција во Македонија вредна 11,5 милиони евра.

Героски открива нов скандал: На повидок „Рекет 2“: Дали Ден Дончев водел хајка да се спречи шведска инвестиција во здравството?

Против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев и против актуелниот министер за...