Медиумите пренесоа дека авионот превезувал падобранци и дека несреќата се случила околу 14 часот.

Објавил: Сара Фемина | 14 јули, 2019 19:45

НЕЗАПАМТЕНА ТРАГЕДИЈА: Се сруши авион во Шведска, загинаа 9 падобранци!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Денес на пладне во северниот дел на Шведска, во близина на градот Умео, девет лица загинаа при пад на мал туристички авион, соопштија медиумите во Шведска.

Како што пишува шведскиот весник Афтонбладет, авионот се срушил веднаш по полетувањето во близина на градот Умео, кој се наоѓа на северот од Шведска. Авионот што превезувал 9 падобранци полетал околу 14:12 минути, а како што соопштија шведските власти се срушил околу 14:45 часот.

Девет лица загинаа при пад на мал туристички авион во северниот дел од Шведска, соопштија медиумите во Шведска.

Јан Охлсон кој е долгогодишен експерт за авиони, после несреќата во Умео изјави дека може да се работи за рамнотежата во авионот. Тој рече дека не е искучена можноста да се работи за проблем со моторите од авионот.

Шведскиот Крал Густав, веднаш после несреќата изрази сочувство до семејствата на загинатите:

„Со длабоко жалење ја примивме оваа трагична вест, немам зборови со кој би ја искажал оваа болка. Јас и моето семејство мислиме на семејствата и сочуствуваме заедно со нивната болка за најмилите„

Како што соопштува шведската полиција за сега не е утврдена причината за несреќата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Како што пренесе државната телевизија, до експлозијата дошло така што од цевката која се наоѓала во салата за венчавање протекла гас.

КРВАВА СВАДБА ВО ИРАН: Загинаа 11 сватови и 5 деца – еклсплодира плинска цевка на венчавка!

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија на плинска цевка за греење, во западот на Иран,...

Властите соопштија дека лошото време ќе биде еден од факторите што ќе се испита, но причината за несреќата сè уште не е позната.

СЕ СРУШИ ПАТНИЧКИ АВИОН ВО САД: Најмалку 10 лица се загинати

Најмалку девет лица загинаа, а тројца се повредени во пад на мал авион во американската...

Емран Хамза (2), кој е по потекло од Србија, загина во неделата на божиќниот саем во Луксембург, кога скулптура од мраз од 700 кг падна на несреќното дете.

ХОРОР: Двегодишно дете од Србија го уби скулптура од 700 килограми мраз – ПОЧИНАЛО НА РАКАТА ОД ТАТКО МУ

Емран Хамза(2)трагично настрада кога на него во текот на божиќниот саем се сруши куќа...

„Ова е критична точка, со екипи од Турција се обидуваме да ги поместиме трите плочи кои се паднати една врз друга.

Симоновски зборува за ТВ21 од Драч: „Се наоѓаме на критична точка, најверојатно има три-четири деца под рушевината“

Три до четири деца се заглавени во рушевината каде што интервенираат екипи на пожарната...