Ако денеска се одржат изборите во Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ би добила 27,4 % гласови, одма после неа се Зоран Милановиќ со 24 % гласови и Мирослав Шкоро 23 %.

Објавил: Сара Фемина | 7 декември, 2019 21:09

НЕИЗВЕСНА БОРБА НА КАНДИДАТИТЕ ВО ХРВАТСКА: Милановиќ и Шкоро се приближија до Колинда

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Хрватска е објавено прво големо истражување, откако беа познати сите 11 кандидати за претседателските избори, а резултатите на анкетата покажуваат дека крајот на изборите ќе биде неизвесен помеѓу Грабар Китаровиќ, Милановиќ и Шкоро, пренесе индекс.хр.

Ако денеска се одржат изборите во Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ би добила 27,4 % гласови, одма после неа се Зоран Милановиќ со 24 % гласови и Мирослав Шкоро 23 %.

Мирослав Колаковиќ според анкетата би освоил 8,2 %, Иван Пернар 2,9 %, додека пак Дејан Ковач би добил 2,6 %. Потоа следуваат Далија Орешковиќ со 11,3 % и Дарио Јуричан со 1,2 %.

Останатите кандидати би добиле под 1 посто поддршка од народот, наведува индекс.хр.

Колинда Грабар-Китаровиќ е хрватски дипломат и политичар. По победата во вториот круг на 11-ти јануари 2015 година на хрватските претседателски избори во 2014-2015, против претседателот социјалист Иво Јосиповиќ таа стана 4-тиот претседател на Хрватска на 19 февруари 2015 година.

Таа е првата жена претседател на Хрватска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Забраната не важи за земјите членки на Европската унија и Шенген зоната, како и за државјаните на Австралија, Грузија, Канада, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Обединетите Арапски Емирати.

Продолжена забраната за влез во Грција за државјани на трети земји до 31 август!

Забраната за влез во Грција за државјани на трети земји е продолжена до 31 август 2020...

– Бројот на нови инфекции претежно доаѓа од Балканот – рече Киуру осврнувајќи се на неодамнешниот пораст на инфекции во Финска!

24 од 157 патници кои слетале во Финска од Скопје биле позитивни на корона вирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за корона вирус и карантин за патници од земји...

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...