Муск претходно изјави дека ќе ги премести фабриката и седиштето на компанијата од Калифорнија, доколку властите не дозволат отворање во контекст на ограничувања поради пандемијата.

Објавил: admin@magazin | 12 мај, 2020 15:17

НЕКА МЕ УАПСАТ: Директорот на автомобилите “ТЕСЛА” нареди да се отворат фабриките!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Производителот на електрични автомобили Тесла ја отвори својата фабрика во Калифорнија и покрај забраната за работа во таа американска држава.

Директорот на компанијата, Елон Муск, на својот профил на Твитер изјави дека ќе се врати на работа во фабриката во понеделник. Тој исто така изјави дека ако некој треба да биде уапсен – нека биде тој.

Муск претходно изјави дека ќе ги премести фабриката и седиштето на компанијата од Калифорнија, доколку властите не дозволат отворање во контекст на ограничувања поради пандемијата.

Иако сојузната држава се одрече од претпазливост, округот Аламеда во близина на Сан Франциско, каде се наоѓа фабриката, не го стори истото.

Муск во неделата рече дека Тесла поднела тужба против округот. Сепак, наместо да го чека резултатот од правниот притисок, Муск нареди отворање надвор од локалното законодавство, пренесува Кликс.

Полицијата соопшти дека биле известени за настанот, но дека тие би постапиле само во случајот со наредбата на здравствените лидери во округот.

Во изјава до работниците, компанијата Тесла потенцира дека одлуката за враќање на работа е во согласност со одредбите на државата Калифорнија.
Фабриката за електрични автомобили го прекина производството на 26 март.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

„Подготвени сме да преговараме со сите учесници во овој процес за прифатливи решенија, но тоа зависи од нив – ние не одбиваме да преговараме, туку тие”, рече Путин во интервју за руската државна телевизија.

„Мислам дека дејствуваме во вистинската насока, ги штитиме нашите национални интереси, интересите на нашите граѓани, нашиот народ. И едноставно немаме друг избор освен да ги заштитиме нашите граѓани“, нагласи Путин.

Рускиот претседател тврди дека е „100 отсто“ сигурен дека Русија ќе ги уништи американските ракети „Патриот“ во Украина и го критикуваше Западот за обидот да ја „распарчи“ Русија.

„Во сржта на сето тоа е политиката на нашите геополитички противници, кои имаат за цел да ја распарчат Русија, историската Русија“, рече Путин.

„Тие отсекогаш се обидувале да ‘поделуваат и освојуваат’… Нашата цел е нешто друго – да го обединиме рускиот народ“.

Путин вели дека Русија е подготвена да преговара за Украина

Русија е подготвена да преговара со сите страни вклучени во конфликтот во Украина,...

– Со најголема сериозност ги осудувам неприфатливите акти на насилство и вооружени напади врз косовската полиција и меѓународниот персонал на северот на Република Косово и ги повикувам правосудните институции што поскоро да ги изведат нивните сторители пред лицето на правдата, напиша Мета.

Илир Мета: Ги осудувам неприфатливите акти на насилство

Албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот албански претседател и лидер на Партијата...

Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ и на Шенген зоната го отфрлија приемот на Бугарија во Шенген, јавуваат бугарските медиуми. „За“ таквата одлука гласале 25 министри, а против биле двајца

ЕУ донесе одлука: Хрватска влегува во Шенген, Бугарија и Романија не

Министрите одлучија Хрватска да стане членка на Шенген, пренесуваат хрватските медиуми! Министрите...

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...