Јуришниците на Шарената револуција разочарани од актуелната власт

Објавил: Узунов Бобан | 15 април, 2019 17:24

Некој се бори за лек, некој за глас-министерот за здравство Филипче не излажа за лек

Фото/Текст извор: ©магазин

Мери Николова една од фронтмените на шарената револуција преку Фејсбук статус пишува дека министерот за Здравство Венко Филипче излажал многу семејства за лекови за пациенти со ретки болести.

Мери Николова една од најгласните активистки на СДСМ и една од фронтмените на „шарената револуција“  се бореше за поголеми права на затворениците, како и за законот за амнестија со кој беа ослободени речиси 1.000 сторители на кривични дела од затворите низ земјата. 

Филипче не само мене што ме излажа за лекот за ретки болести и за тендерот, тој лажел и многу други семејства меѓу кои и оваа мајка која ми се обрати: Јас сум самохрана мајка која што имам девојче од 9 години со срцева малфомација. Оперирана три пати во Софија и повеќе пати катетаризирана исто во Софија со ситемот се борам за лек кој што е од животно прашање. Пред четири години со последната операција се јави белодробна хипертензија на листа на ретки болести, прима двокомпонентна терапија за едната се изборивме но за другата четири години ништо, лекот го набавувам се уште приватно, а е многу скап. Министерот пред Нова година вети дека ќе го има лекот но ништо до ден денешен, повеќе не знам каде да се обратам, а финансиски сум немоќна, невработена и живеам од семејна пензија. Маж ми почина пред 4 години, го продадов станот за лекување, но и тоа заврши. Некој моли за гласови, некој за лекови. Секој со својата мака, се додека народот не се освести и не свати дека политичарите се најголеми лажови и тендераши!,  (Фејсбук статус на Николова Буџаку)

Инаку, министерот за здравство Филипче деновиве е на мета на критика на јавноста поради епидемијата на морбили во земјава и неспремноста на здравствените власти да се справат со истата. 

Епидемијата која се прошири во Скопје, Тетово, Гостивар, Куманово, Гевгелија, Штип, Кичево и Прилеп во моментов има зафатено над 1.000 заболени со оваа опасна заразна болест. Информацијата дека бремена жена, заболена од морбили го загуби бебето во шестиот месец од бременоста, посебно ја потресе јавноста и јави соммнеж и страв кај трудниците и скоро породените жени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Ги повикувам Саше Ивановски Политико и Миленко Неделковски да ја објават наводната видео или аудио снимка (што ја поседувал Миленко демек), во која Орце Камчев ми дава 25.000 евра во кеш.

ГЕРОСКИ НАЈАВУВА ТУЖБА: Миленко Неделковски има “ВИДЕО” каде Камчев му дава на Героски 25.000 евра во кеш?

Новинарот Бранко Героски вечерва на социјалните мрежи ги повика Саше Ивановски Политико...

Кој го овласти премиерот сам да избира шеф на некое ново обвинителство, прашува Каракамишева.

КАРАКАМИШЕВА: “Заев ја избра Русковска за шеф на СЈО, БЕЗ ОКО ДА МУ ТРЕПНЕ, НИ ВЕЃА ДА МУ МРДНЕ”

Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на обвинителството...

Обвинителството на 15. месецов отвори истрага против лицата Б.Ј и З.М, кои ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“. Првоосомничениот Б.Ј го товари и за „перење пари и други приноси од казниво дело“. Двајцата осомничени тргувале со влијание, убедувајќи луѓе кои се дел од истражна постапка дека се моќни кај јавен обвинител. 

КЛОПЧЕТО СЕ ОДМОТУВА: Запленет глисер во сопственост на второосомничениот во „Рекет“

По налог на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција...

Jас го пренесов мојот став и не ми е воопшто тешко тоа да го кажам сега и јавно, дека ако е тоа проблем, јас се сомневам дека тоа е причината дека јас зад помирувањето гледам амнестија за Заев и неговите, ако е тоа потребно, можам и јавно да кажам дека немам никаква намера и денес и во следните пет години да го амнестирам Зоран Заев ако направил криминал и кого било од неговите блиски соработници во партијата или во Владата ако направиле криминал. Тоа можам да го кажам и да се држам до тоа до крајот на мандатот – вели Пендаровски.

Пендаровски: Немам намера да го амнестирам Заев ако направил криминал

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Слободна Европа зборуваше за тоа дека...