Пребарувавме на Интернет и пронајдовме совети како да направите сами маска дома, што треба да ве заштити вас и другите луѓе доколку имате проблеми со респираторниот систем.

Објавил: admin@magazin | 19 јануари, 2022 19:52

НЕМАТЕ МАСКА? Еве како да направите заштитна маска од дома- ЛЕСНО УПАТСТВО!

Фото/Текст извор: ©Foto: Shutterstock магазин.мк

Ви претставуваме корисен совет како сами да направите маски дома.

Пребарувавме на Интернет и пронајдовме совети како да направите сами маска дома, што треба да ве заштити вас и другите луѓе доколку имате проблеми со респираторниот систем.

Ова се совети од медицинската професија што ги споделија деновиве на социјалните мрежи.

Потребни се: памучна тетра пелена или друго платно од 100 проценти памук, кое може да се испушти на 90 степени, скалпот или лента, парче пулпа (хартиена крпа , салфетка), ткаенина или друга крпа, игла и конец.

Прво, направете правоаголна основа на платно. Истурете ги од страните и направете две набори од секоја страна.

Заштитни маски ги имаат овие набори затоа што се препорачува да имате два заштитни слоја на лицето.

Кога платното ќе се склопи, тоа е тоа. Од страната сошиете лента или ластик за да помогне да ја задржи маската цврсто на место.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Водата е неопходна за правилно функционирање на телото. Околу 2/3 од телесната тежина кај луѓето отпаѓаат на водата. Човечкото тело губи најмногу вода преку дишењето и потењето.

Што да не пиете ако сте дехидрирани!

До дехидрација најлесно може да дојде во текот на летото, особено во жежок август, кога...

Но секако ниту еден дом не смее да помине без прекрсната божиќна ѕвезда, или божиќното цвеќе кое внесува раскош во домот. 

Неколку трикови како да одгледувате Божиќна ѕвезда – најубавиот декор во домот!

Ова е периодот од годината кога новогодишната магија настапува во сечиј дом. Секако...

Мевлемот ги елиминира вишокот маснотии и вода од организмот, но ја подобрува и функцијата на мозокот, го подобрува памтењето, го подобрува слухот и видот.

РЕЦЕПТ ЗА УСПЕШНО СЛАБЕЕЊЕ: Свеж рен, лимон и мед!

Испробан рецепт за слабеење околу половината. Многу стар рецепт кој моментално станува...