Вучиќ одговори на изјавата на новинарот дека по неговото прво споменување на 24-часовен карантин, пред неколку дена, во продавниците се создало „стампедо“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 април, 2020 10:21

НЕМА ДА ДОБИЕТЕ НИ ЕДЕН ЧАС АКО ЕКСПЕРТИТЕ ОДОБРАТ: Не се работи за садизам, туку за здравје!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е подготвен да воведе 24-часовен полициски час, доколку експертите го побараат тоа и речат дека тоа е единствената можна мерка за справување со пандемијата.

Вучиќ веќе неколку дена најавува воведување на 24 часовен карантин во Србија…

 

Вучиќ одговори на изјавата на новинарот дека по неговото прво споменување на 24-часовен карантин, пред неколку дена, во продавниците се создало „стампедо“.

„Научив да донесувам тешки одлуки за нашата земја. Отсекогаш го избирав најтешкото, а не најлесното. Имате лесни одлуки колку што сакате. Кога времето е тешко, знаете кој ги донесува одлуките. Тие ја вршат оваа работа, тие велат дека тоа е единствената можна мерка, рече Вучиќ на прес-конференцијата синоќа.

Тој додаде дека тогаш нема да може да оди во продавница.

Тој му се заблагодари на новинарот што индиректно ја пофали својата земја, затоа што и покрај стампедото за кое зборуваше, продавниците се полни, а нема ниту предмети што недостасуваат, ниту вчера ниту пак денес.

“Не сакав да зборувам за тоа ни претходно ниту пак сега. Секако дека не би сакал ниту јас тоа да се случи, но ќе се случи ако ситуацијата е безизлезна, ако сме очајни. Тоа е последната мерка. Тоа не е прашање на садизам, туку прашање на заштита на човековото здравје”. Вучиќ нагласи,  дека ако нема контакти меѓу луѓето за 14 дена, нема да има повеќе зараза.

Тој праша што е проблемот што не можеме да се откажеме од 14 дена одење во продавници за да го заштитиме животот на луѓето.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Меѓутоа, кога новинарите го прашаа дали е можно тој да биде толку неодговорен што не сторил ништо што им било препорачано на сите други заболени од коронавирус, (самоизолација, тестирање ...), Несторовиќ тврди дека не се однесувал неодговорно кон себе или кон луѓето од неговата окоКако гостин во една емисија, тој исто такапризна дека не бил во самоизолација затоашто имал премногу работа.лина.

Несторовиќ повторно шокира:Сигурен бев дека имав корона, но не бев во самоизолација!

Професорот д-р Бранимир Несторовиќ, член на кризниот персонал за борба против Ковид-19, ги...

Вирусот бил регистриран и кај тријажна медицинска сестра, која ги примала децата кои во понеделникот дошле во градинката во претшколската установа „Милка Диманиќ“ во Власотинце.

Се отворија пред два дена а денес прв случај на Ковид-19: Воспитувачка во градинка во Србија заразена од корона!

Српскиот министер за образование, Младен Чаршевиќ, рече дека има процедури кога вирусот...