По денешната акција на косовската полиција на четири локации во Косово, премиерот Албин Курти рече дека акцијата е во насока на спречување на нелегални активности, додавајќи дека нема да се толерираат криминалци и криминални групи.

Објавил: Рејхан Бајрами | 13 октомври, 2021 20:30

Немири во Косово: Вучиќ се закани дека ќе ги згази косоварите

Фото/Текст извор: ©24.мк

Александар Вучиќ пртетседателот на Србија, изјави денеска, за време на разговорите со Срби од Косово, во Рашка, дека му рекол на специјалниот претставник на Европската унија за преговорите меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, да ја „зауздаат Приштина и ако тие не се во можност – тие ќе ги зауздат. 

„Ми рекоа – работиме на тоа“ . Но”Јас не сум како другите, и оваа Србија не е како порано. ќе го сочуваме мирот. Бараме од НАТО да ја заврши својата работа, исто така барам од народот на Албанија да не воведува ред со насилство, и ако се обидат повторно, мојот одговор ќе биде кристално јасен. Во таа борба  што мора да го заштитиме животот на децата, ви велам со сигурност, дека ние ќе ја добиеме таа борба “. 

По денешната акција на косовската полиција на четири локации во Косово, премиерот Албин Курти рече дека акцијата е во насока на спречување на нелегални активности, додавајќи дека нема да се толерираат криминалци и криминални групи.

„Денешната полициска акција заврши. Ги повикувам граѓаните во северната општина Митровица да не бидат жртви на некои медиуми во Србија кои го штитат криминалот, корупцијата и шверцот и сакаат да го политизираат и етнизираат.“ – Албин Курти – премиер на Косово.

Инаку денеска во Косовска Митровица се огласија сирените за опасност, во време на акција на единиците на косовската полиција, која соопшти дека станува збор за „спречување на нелегални активности“. Состојбата беше напната на мостот над Ибар во општина Звечан, каде што косовската полиција се обидуваше да помине кон центарот на градот, а граѓаните ги спречуваа.

Полицијата употребила солзавец за да ја растера толпата, а се  се слушнале и шок бомби. Според српските медиуми, десетина Срби се повредени, од кои еден потешко кој е пренесен на интензивна нега.

Инаку шефот на европската дипломатија жозеф борел побара Насилните инциденти на северот на Косово веднаш да престанат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Во соопштението на полицијата се наведува дека возилото врз кое биле фрлени пиротехнички средства се наоѓало на статичен пункт поставен за спречување на прекуграничниот шверц во таа област.

НОВ НАПАД ВРЗ КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА НА ГРАНИЦАТА СО СРБИЈА

Косовската полиција соопшти дека рано утрово се случиле две нови експлозии во близина...

Од Владата се бара да ги преземе неопходните активности за да спречи кршење на суверенитетот и уставниот поредок на Косово!

Косово усвои Резолуција против одржување на српскиот референдум

Со 76 гласа пратениците во косовското Собрание неодамна ја усвоија Резолуцијата против...

Таа изрази надеж дека Косово наскоро ќе се снабди и со хеликоптери, кои на ФСК ќе му послужат и за спасување човечки животи во вонредни ситуации.

Во Косово пристигнаа 55 oклопни возила, донација од САД

Во најголемата косовска касарна, „Адем Јашари” денеска беше одржана свеченост по...

Според одлуката донесена на денешната седница на косовската Влада, исто така се скратува работното време на угостителските објекти, кои наместо до 22.30, во нардиниот период ќе можат да работат до 21 часот и 30 минути, и тоа само на терасите и со користење на 70 отсто од капацитетите.

Косово воведе полициски час, влез во земјата со тест или сертификат

По зголемениот пораст на бројот на починати и новозаразени од Коид-19 во последните...