Засега нема официјална потврда од Министерството за надворешни работи, но неофицијално, таква информација веќе е стигната и до македонското МНР.

Објавил: Рејхан Бајрами | 3 ноември, 2020 17:47

Неофицијално, една од жртвите во Виена е од струшко Велешта

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Eдна од жртвите во синоќешниот терористички напад во Виена е со потекло од село Велешта, Струга. Според информаците што ги објави порталот на Албански јазик News33 се работи за 20 годишниот Неџип Вренези.

Засега нема официјална потврда од Министерството за надворешни работи, но неофицијално, таква информација веќе е стигната и до македонското МНР.

Потврда за информацијата стигнуваат од иселеници од Велешта во Виена, кои живеат во главниот град на Австрија подолго од една генерација.

Според текстот на News33, 20 годишниот Вренези починал откако бил застрелан од еден терористите пред кафе-бар, во момент кога излегол надвор за да испуши цигара.

Како што веќе потврдија власти, во Виена синоќа загина уште еден македонски државјанин. Но, тој беше еден од напаѓачите и беше застрелан од полицијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Како што беше најавено, две запалени возила со човечки остатоци беа пронајдени на споредниот пат недалеку од градот Кармага!

ХОРОР ВО МЕКСИКО: 19 изгорени тела пронајдени во близина на границата со САД

Најдени се најмалку 19 јагленисани тела во Мексико, недалеку од границата со Соединетите...

Според прелиминарните информации, трагедијата се случила кога воената колона запрела поради откажување на првиот автобус.

ГОЛЕМА НЕСРЕЌА ВО РУСИЈА: Се судрија камион и четири воени автобуси, има МРТВИ(видео)

Камион и четири воени автобуси се судрија на автопат во предградие на Москва. Според...

Видеото објавено на Твитер покажува како изгледало драматично губење на висината на авионот на популарната страница FightRadar.

ДРАМАТИЧЕН МОМЕНТ КОГА АВИОНОТ ПОЧНА ДА ПАЃА: За 60 секунди се спушти повеќе од 3.000 метри- започна потрагата

Денеска се сруши авион Боинг 737-500 кој полета од Џакарта, Индонезија. Видеото објавено...