Тежок гаф на Владата, уште пред да биде реконструирана

Објавил: Узунов Бобан | 26 јуни, 2019 14:26

Непознавањето на Заев дека не може да биде и премиер и министер за финансии е голем гаф на целата Влада ! !

Фото/Текст извор: ©магазин

Магазин вчера пишуваше дека претседателот на Владата Зоран Заев не може да биде и министер за финансии бидејќи има судир на интереси утврден во Законот за спречување на корупција и судир на интереси. Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии по допис од Антикорупциската комисија испратен до Собранието. 


Поднесување на предлог до Собрание спротивно на закон, според кој би требало да едно исто лице, во конкретниот случај Зоран Заев да извршува две функции и премиер и министер во Владатабез да се консултираат правници, експерти па и институции е тежок гаф кој покажува непознавање на политичкиот систем и законите, на неговите советници и министри, дотоколку повеќе што министерката за правда Рената Дескоска е професор по уставно право. При ваков скандал, најмалку што треба е самиот мандатар Зоран Заев да превземе политичка одговорност и да размисли што го советувале неговите советници.


Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер. Сепак, му дадов налог на кабинетот да ја повлече мојата кандидатура за министер за финансии. Согласно овлатувастувањата со Законот за Влада, ќе раководам со Министерството за финансии, се до изборот на нов министер, рече премиерот Заев.

Во член 44 став 2 од Законот за спречување на корупција и судир на интереси постои изречна забрана за неспоивост на фунцкијата претседател на Владата на Република Македонија со министер или друга функции кои ги избира и именува Собранието на Република Македонија, Владата на Република Македонија или органите на локалната самоуправа.

Радмила Шеќеринска вчера изјави дека не е ниту првпат, ниту последен пат премиер да извршува и министерска функција и вакви примери имало во Грција, а во моментот таков е  примерот со Нов Зеланд.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Јоксимовиќ за Радио Телевизија Србија објасни дека францускиот предлог е „неформален документ“, кој се однесува на земјите кандидати, а Србија е пристапна држава.

Францускиот „нон пејпер“ ќе се применува само врз Македонија и Албанија

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека извештајот...

Во изјава за медиумите Стојчев вели дека поради таткото на Боки 13, кој вчера беше осуден на шест месеци затвор поради физички напад врз свештеникот немал ниту една крштевка.

Три години немав ниту една крштевка или венчавка- Свештеникот Стојчев бара оштета

Откако вчера му беше одредена казна затвор од шест месеци на таткото на Боки 13, свештеникот...

Во однос на случајот во кој е осомничена Фросина Ременски тој вели дека кај луѓето ќе остане таа горчина и дека нема да се заборави дека министерот за внатрешни работи беше прв кој седна до Боки 13, на нивната прослава.

Калајџиев: И реков на Катица што бара со Боки, но таа тврдеше дека ништо не му фали

Во вчерашното гостување на Канал 5 телевизија универзитетскиот професор Гордан Калајџиев ...

И ова трае неколку години. Револтот кај родителите расте, а децата секојдневно по неколку часови поминуваат во руинирана барака.

Децата од Лисиче учат во мизерни услови, родителите револтирани: Очајната состојба во ОУ „Димитар Македонски“ е врв на негрижата на властите

Основното училиште „Димитар Македонски“ во скопската населба Лисиче наместо достоинствени...