Пред неколку дена овој значаен македонски симбол беше исшкртан, но денеска вредните раце на младите од ВМРО-ДПМНЕ повторно го светнаа и го оживееја овој значаен симбол за Македонската држава!

Објавил: Стојче Бушин | 22 мај, 2020 20:44

НЕПОКОР МАКЕДОНСКИ: Сонцето од Кутлеш повторно блеска во Велгошти

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Сонцето од Кутлеш кое неодамна беше уништено во Крива Паланка, повторно заблеска во Велгошти, благодарение на УМС на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

Пред неколку дена овој значаен македонски симбол беше исшкртан, но денеска вредните раце на младите од ВМРО-ДПМНЕ повторно го светнаа и го оживееја овој значаен симбол за Македонската држава!

Пред неколку дена овој значаен македонски симбол беше исшкртан, но денеска вредните раце на младите од ВМРО-ДПМНЕ повторно го светнаа и го оживееја овој значаен симбол за Македонската држава!

Сонцето од Кутлеш, симболот на македонската држава, неодамна згасна и на плоштадот во Крива Паланка. Доказ за тоа беше брусењето на сонцето од Вергина за време на празничен ден и среде полициски час.

Градоначалникот Борјанчо Мицевски велеше дека, симболот ќе биде заменет со општинскиот грб – светецот Јоаким Осоговски!

За начинот на отстранување на симболот жестоко реагираше екс градоначалникот на К.Паланка Арсенчо Арсовски, како и целата држава и дијаспората со нашите иселеници!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ние веќе имаме отворено сериозни истраги, во областа на организираниот криминал и во областа на корупцијата.

ЕКСКЛУЗИВНО: МВР отвора истраги за носители на јавни функции, министерот Чулев гостин во ТВ21 (ВИДЕО)

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и...

Оттука, иницијативата на Владата за прогласување на овие две планини за национални паркови може да се окарактеризира само како предизборна манипулација на граѓаните.

Прогласувањето на Шар Планина и Осогово за национални паркови се само предизборна манипулација!

Има бројни причини зошто не треба да се верува на оваа Влада. Наводната грижа за животната...