Вучиниќ ги советува хроничните пациенти, на особена претпазливост, особено оние со астма, за кои таа вели дека се изложени на ризик.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 март, 2020 15:27

НЕПРЕДВИДЛИВА БОЛЕСТ: Директорката на клиниката за Пулмологија објаснува зошто Ковид19 е “подмукла” болест!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Директорката на Клиниката за пулмологија на Клиничкиот центар ВО Србија, Виолета Вучиниќ, утрово предупреди дека сите граѓани, без исклучок, треба да внимаваат на можните симптоми на корона вирусот, додавајќи дека станува збор за непредвидлива болест затоа што не се знае кога состојбата може да се влоши.

Високата температура и треска е еден од првите симптоми на болеста. Треска е индикатор дека вашето тело се бори против инфекција и е вообичаен одговор на многу видови на вируси и заболувања.

Вучиниќ напомена дека изминатиот викенд беше многу тежок на Клиниката за пулмологија КЦС.

“За болеста малку се знае. И сите нè плаши многу, бидејќи е непредвидлива. Добивме човек без” коморбидитет “, на релативно млада возраст. Тој беше примен околу пладне и тој веќе беше вечерта кандидат за интензивна нега”, рече таа за РТС и додаде дека тие се сместени во клиника од различна возраст – најмладиот пациент е ’88 годиште, најстариот е 85 години.

Вучиниќ ги советува хроничните пациенти, на особена претпазливост, особено оние со астма, за кои таа вели дека се изложени на ризик.

„Доколку чувствуваат кашлица, затегнатост во градите, треска, малаксаност и други симптоми на класичен грип, тие треба да обрнат внимание и да не ја одложат посетата на лекарот“, рече таа.

Таа рече дека немало заразен вирус на корона кај лекарите.

Клиниката што ја води, додава таа, има капацитет од 175 легла, додека на интензивна нега има 14 кревети и 13 респиратори.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата...