Истите ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 21 степен. Сепак и покрај ова и тоа особено долж Повардарието и на исток ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Во Скопје и околината ќе имаме сончево и релативно топло време со умерена, повремено и локално позначителна облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, ветерот повремено ќе засилува.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 февруари, 2020 10:07

Непредвидливо време до крајот на неделата- денеска уживајте во сонцето

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

До крајот на денов ќе имаме сончево време со умерена, локално и позначителна облачност, ќе биде и натрпосечно топло, односно температурите на воздухот ќе бидат повисоки од просечните дури за околу 10 степени.

Истите ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 21 степен. Сепак и покрај ова и тоа особено долж Повардарието и на исток ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Во Скопје и околината ќе имаме сончево и релативно топло време со умерена, повремено и локално позначителна облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, ветерот повремено ќе засилува.

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 15 степени. И во вторник како и во среда во најголем дел од државава ќе имаме стабилно, суво и релативно топло време, со натпросечно високи температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот претежно од 11 до 18, 19 степени. Во среда доцна попладне и навечер, како и во текот на ноќта кон четврток од запад ќе започнат врнежи од дожд, на планините од снег.

Во четврток врнежите ќе се прошират насекаде и ќе бидат од дожд на ниските додека на повисоките и планинските места ќе има врнежи од снег. Снежната граница има услови да се спушти локално и на надморска височина од под 1000 метри, особено на запад и на север.

Најпрво ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, особено во среда, во четврток пак ветерот ќе го промени правецот во западен и во северозападен а температурите позначително ќе опаднат.

Подготви за Фокус: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Договорите се склучени со лицето Никола Спасов, кој e син наЃорѓи Спасов, поранешен министер за правда, пратеник и генерален-секретар на СДСМ во времето на најцрнитетранзициски денови. Инаку, Ѓорѓи Спасов е основач на АгенцијаРејтинг.

Зделките на Богоев со агенцијата на Спасов немаат крај

Со нарачани лајкови во штабовите, градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев,...

Од извршената контрола е утврдено дека во објектот се врши дејност после 18.00 часот, спротивно на мерките за спречување на пандемијата со ковид-19.

Претреси во Охрид, затворен угостителски објект, сопственикот заработи две кривични пријави

На 16.01.2021 во 01.30 часот од страна на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за...

Вицепремиерот Битиќи, во своето излагање посочи дека причината и приоритетот поради кои се основани јавните претпријатија е обезбедување на услуги за граѓаните.

Вицепремиерот Битиќи: Намерата на Владата е да имаме ефикасни и ефективни јавни претпријатија

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација...