Фатос Љумани си поднел оставка откако дознал дека Министерството за култура нема да му го продолжи мандатот

Објавил: admin@magazin | 29 март, 2019 7:26

Неславен почеток на Албанскиот државен ансамбл во Македонија

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

По само една година од формирањето на Албанскиот државен ансамбл во Македонија, неговиот директор Фатос Љумани си поднел оставка откако дознал дека Министерството за култура нема да му го продолжи мандатот, јавува ТВ 21.

Државниот секретар Ваљмир Азири изјавил дека за време на мандатот на Љумани тој не успеал да направи ништо особено, додека пак директорот во оставка бил разочаран од комуникацијата со ресорот и дека не можел да ги користи средствата иако буџетот за една година бил околу 1 милион евра. Институцијата се формираше пред една година, а лани го одржа првиот концерт во ноември.

„Имајќи предвид дека од назначувањето на директорот, односно екс-директорот, помина една година и имајќи ги предвид реакциите кои пристигнуваат од незадоволните страни поради работата на екс-директорот на Ансамблот, и имајќи предвид дека една тукушто формирана институција со буџет од 1 милион евра, не успеа да реализира ништо, мислевме дека е неопходно ние како Министерство за култура да направиме чекор и да назначиме нов директор“, изјавил Асани.

Новиот директор ќе биде назначен по претседателските избори. Од Министерството за култура велат дека конкурсот за вработување на 40 лица во ансамблот ќе биде објавен на 10 мај.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Пејачката пристигна во градот на пладне, а ја дочекало пријатно изненадување од кое останала без зборови.

ЦЕЦА ДОЧЕКАНА ВО ШТИП СО КРЕВЕТ СО МИРИЗЛИВИ РОЗИ: Погледнете го изненадувањето за балканската дива!

Десетици илјади посетители синоќа се забавуваа со песните на големата балканска турбо...

Ќе ги приготвуваат млади готвачи професионалци според рецепти од поширокиот регион.

ДА ЈА ВКУСИМЕ ТРАДИЦИОНАЛНАТА ХРАНА: Вечерва во Скопе ќе се дегустира ајвар, пита, штрудла од ЗАПАДЕН БАЛКАН!

Ајвар, гулаш, штрудла, пита, ќе бидат само дел од традиционалните производи што ќе може...

Народот верува дека Пресвета Богородица е заштитничка на мајките воопшто и на леунките посебно, поради што жените што раѓаат ја повикуваат да им помогне полесно да се породат.

Денес е Раѓање на Пресвета Богородица-Мала Богородица – ЗА МНОГУ ГОДИНИ!

Рождество на Пресвета Богородица или Мала Богородица — еден од 12 големи празници во...

Во петок, 20 септември, ќе уживаме во настапите на: Кентаур, Аре Брадрс, Џамбо Агушеви Оркестар и најпрепознатливата комбинација Нокаут и Игор Џамбазов.

ВЕЧЕРВА ЗАПОЧНУВА ШТИПСКАТА ПАСТРМАЛИЈАДА: Во сабота ЦЕЦА ќе грми во Штип!

Вечерва по тринаесетти пат започнува Штипска пастрмалијада.  Вечерва во 20.30 часот...