Патничкиот авион во Техеран бил принуден да се врати на аеродромот во Горган во северен Иран, бидејќи еден од неговите мотори се запалил веднаш по полетувањето.

Објавил: Сара Фемина | 26 јануари, 2020 20:57

Несреќа во Иран: Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Авионот што полетал од аеродром од северен Ирак, се запалил веднаш по полетувањето.

Патничкиот авион во Техеран бил принуден да се врати на аеродромот во Горган во северен Иран, бидејќи еден од неговите мотори се запалил веднаш по полетувањето.

Неодамна украински патнички авион се урна кусо време по полетувањето од меѓународниот аеродром во Техеран. Во несреќата немаше преживеани.

Сите 176 патници и членови на екипажот загинаа откако утрината се урна авион на украинската авиокомпанија Ukraine International Airlines, веднаш по полетувањето од иранскиот аеродром во главниот град Техеран.

Иранските државни медиуми, јавија дека Боингот 737-800 пренесувал 170 патници и членови на екипажот и летал кон Киев.

Уривањето на авионот доаѓа само неколку часа откако Иран лансираше напад со балистички проектили врз две бази во Ирак, каде се стационирани американски војници, како одмазда за убиството на генералот на Револуционерната гарда на Иран, Касем Солејмани.

Видеото кое го објави иранската новинска агенција ИСНА, се тврди дека станува збор за видео од несреќата на украински авион.

На видеото се гледа како авионот во пламен паѓа, на крајот се урна на земја и експлодира.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На почетокот на својот говор, рускиот претседател потсети на значењето на јубилејот - 75-годишнината од уништувањето на нацизмот и основањето на ООН.

ПУТИН ЈА ПОНУДИ РУСКАТА ВАКЦИНА БЕСПЛАТНО ЗА СЛУЖБЕНИЦИТЕ НА ООН: Вакцината треба да биде достапна за сите!

Русија е отворена за партнерство во борбата против вирусот и предлага да се одржи видео...

Според него, до крајот на оваа година е можно да се очекува ефикасна вакцина, мнозинството од светската популација може да се вакцинира во текот на следната година, но не и целата популација, како што е случајот со вакцината за сипаници.

Фаучи: Крајот на пандемијата може да се очекува кој крајот на наредната година!

Ентони Фаучи, угледниот инфектолог , директор на Американскиот национален институт...

„Министерството за здравство на Руската Федерација ја започна постапката за регистрација на вакцината  ’EpiVacCorona’. Процедурата за регистрација се планира да заврши до 15 октомври, се наведува во соопштението.

Втората руска вакцина против Ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Втората руска вакцина против Ковид 19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“,...