Во Скопје и околината ќе биде претежно облачно и нестабилно, повремено со пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за локална појава на град. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 25 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 август, 2020 10:27

Нестабилно време до крајот на неделава- честа појава на врнежи и грмежи, значително опаѓање на температурите!

Фото/Текст извор: ©фокус.мк

Денеска времето во Македонија и натаму ќе биде претежно облачно и свежо, на повеќе места со поројни врнежи од дожд и грмежи. Локално процесите ќе има услови да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и појава на град. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 29 степени.

Во Скопје и околината ќе биде претежно облачно и нестабилно, повремено со пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за локална појава на град. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 25 степени.

Потоа до крајот на неделава ќе се задржи нестабилно со честа појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на незначителен пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 31 степен.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 21 степен.
Потоа до вторник нашата територија ќе биде под влијание на серија на влажни воздушни бранови кој повремено ќе условуваат врнежи од дожд.

ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ ВО МАКЕДОНИЈА: Детална временска прогноза!

Под влијание на моќна циклонска активност, денес времето во нашата држава ќе биде претежно...

Од утре па натаму ќе бидеме под влијание на моќен циклонски систем кој ќе условува чести врнежи од дожд кој на многу места ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ, проследени со грмежи и засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

Од утре Македонија под влијание на моќен циклонски систем кој ќе условува чести врнежи од дожд!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност,...

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи, особено попладне. Ќе дува слаб до умерен ветер од порменлив правец, истиот повремено ќе засилува.

НЕСТАБИЛНО ВРЕМЕ: Доаѓаат врнежливи денови со засилен ветер и грмежи!

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, особено...