Максималните дневни температури ќе бидат пониски, особено на север и ќе се искачувааат во интервалот од 23 до 31 степен.

Објавил: Стојче Бушин | 7 јули, 2020 8:33

НЕСТАБИЛНО ВРЕМЕ: Повремен локален дожд и појава на грмежи

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и појава на грмежи, особено во претпладневните часови и околу пладне. Ќе дува умерен, на повеќе места засилен ветер од северен правец.

Максималните дневни температури ќе бидат пониски, особено на север и ќе се искачувааат во интервалот од 23 до 31 степен.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дожд и грмежи.

Ќе дува засилен ветер од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 27 степени.

Потоа од утре следува период на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот претежно од 25 до 34 степени.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околина времето ќе биде сончево и топло со мала до уо умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 33 степени.

Детално метео: Намалување на температурите- од оваа недела нестабилно време – услови за НЕВРЕМЕ

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен...

Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 41 степен.

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА ФАЗА: Денеска пеколни температури до 41 степен!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена...

Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението, потребно е да се почитуваат општите мерки за заштита на здравјето, како што се:

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС ВЛЕГУВА ВО ЖОЛТА ФАЗА- Следете ги препораките за заштита од топлото време!

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, Министерството за здравство...