Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

Објавил: Катерина Крстиќ | 9 јули, 2020 9:52

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир Несторовиќ даваше корисни совети за граѓаните во врска со заштитата од коронавирусот.

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

„Има сè повеќе заразени луѓе и тоа ги збунува луѓето – а заразеното лице не е исто што и болно.Луѓето над 70 години се сè уште под најголем ризик кога станува збор за см ртност. Бројот на оние кои се позитивни и немаат пневмонија е многу поголем отколку што покажува статистиката – додаде тој и рече дека индексот на преносливост е ослабен.Вирусот како вирус не ослабее, тој е истиот вирус, но неговиот индекс на преносливост е ослабен. Тој индекс е под единицата насекаде низ Европа – објасни пулмологот Бранимир Несторовиќ.

Бранимир Несторовиќ е истакнат српски педијатар пулмолог- алерголог на детската клиника Тиршова во Белград

Доктор Несторовиќ вели дека иако се уште не се повлекол вирусот, и бројот на заразени е голем, сепак сега е лето, период од годината кога луѓето се повеќе надвор, и поретко доаѓаат во контакт. Тој потсетува дека  витаминот Д и одењето влијаат на јакнење на имунитетот. 

-Епидемијата нема да може да заврши сè додека луѓето не го стекнат тој колективен имунитет, а новите истражувања покажуваат дека овој колективен имунитет е близу – додаде д-р Несторовиќ.

Доктор Несторовиќ вели дека некогаш ниту позитивниот тест на коронавирус не е валиден, однсоно не мора да значи дека некој е специјално заразен со вирусот „КОВИД 19“.

-Тестот не е целосно специфичен за овој вирус, тестот за ПЦР покажува дека сте болни со вирус кој припаѓа на корона вирусите, но може да имате една од другите инфекции без да бидете позитивни. Можно е короната да се преклопи со некој друг вирус – рече д-р Несторовиќ.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

За разлика од ситуацијата во текот на март и април, кога таквите пациенти спорадично се пријавиле на лекар, сега има повеќе од нив со потешка клиничка слика. Соговорниците за Курир посочуваат дека сите деца се добро, додека бремените жени успешно се породуваат и се во стабилна здравствена состојба.

АЛАРМАНТНО: Коронавирусот се повеќе ги напаѓа децата и бремените жени!

Вкупно околу 45 бебиња се лекуваат во Белград и Ниш, вклучувајќи новороденчиња. Коронавирусот...