Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 мај, 2020 11:18

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот, е поднесено барање до комисијата за етика на Медицинската комора на Србија (ЛКС) за одземање на докторската лиценца. Во барањето се наведува дека „Несторовиќ со своите јавни настапи како член на Кризниот штаб за сузбивање на епидемијата„ Ковид-19 “, го оштетил угледот и нанел штета на медицинската професија, како и на здравјето воопшто.“

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

Следната недела, Комисијата за етика на ЛКС ќе расправа за барањето на група членови јавно да го осудат славниот професор и пулмонолог за изјавите што ги даде како член на Кризниот штаб. Таа јавна осуда на крајот ќе значи дека професорот Несторовиќ може да биде лишен од правото на работа.

Седницата на комисијата за етика ја закажува претседателот д-р Горан Богдановиќ. Одборот се состои од 15 члена кои се избираат за период од четири години. Задачата на етичкиот комитет ќе биде да утврди дали има материјал за да се спротивстави на проф. Несторовиќ.

Во случај на поведување постапка, обвинителите мора да докажат дека изјавите на Несторовиќ предизвикале штета. Ако судот донесе одлука во корист на обвинителот, медицинската лиценца на д-р Несторовиќ ќе биде одземена, две години пред неговото пензионирање.

На сето ова, професорот Несторовиќ изјави:

– Сега кога епидемијата помина и кога се испостави дека сум во право за сè, испаднав дека сум неетички лекар во Србија затоа што бев на прес-конференција со Вучиќ.

Несторовиќ додава дека „различни интереси се преклопуваат таму“ и дека „има суета, но пред сè политика“. Според него, потписниците на барањето се најмногу се вознемирени што, како што вели, се покажало дека тој бил во право за се што кажал за корона вирусот.

– Тие поднесуваат барање сега кога епидемијата е завршена, кога сè помина и се покажа дека јас бев во право. Сега, ми се чини, најмногу се изнервираа што сум бил во право за сè – вели проф. Несторовиќ.

Претседателот на Медицинската комора на Србија, Милан Диниќ, за српски Телеграф објасни дека секој лекар има право да поднесе барање до комисијата за етика против колега, но дека тој лично не сака да коментира за Несторовиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во написот се наведува дека американскиот државен секретар Мајк Помпео ја потврдил желбата на Трамп за време на средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека за време на тие разговори разговарале за подготовките за состанокот на лидерите на петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на ООН, што беше иницирана од претседателот Владимир Путин.

НЕШТО ГОЛЕМО СЕ СПРЕМА: Трамп побарал состанок со Путин пред изборите во САД! Сите очи вперени во лидерите на најмоќните држави!

Американскиот претседател Доналд Трамп бара средба со рускиот претседател Владимир...

Тој ја критикуваше тенденцијата секојдневно, како воени извештаи, да се зборува за раст на заразени лица без анализа на податоците за тоа колку се асимптоматски, колку се хоспитализирани и слично.

Италијански инфектолог тврди: Пандемијата со коронавирусот е завршена

Експертот за инфективни болести Матео Басети, директор на Клиниката за инфективни...

Повеќе од 13 милиони луѓе се заразени со вирусот корона во светот, а за само пет дена, бројот на заразените е зголемен за еден милион. Повеќе од 500.000 луѓе починале од корона вирус досега.

СИТУАЦИЈАТА СО ПАНДЕМИЈАТА МОЖЕ ДА БИДЕ УШТЕ ПОЛОША: Многу држави одат во погрешна насока!

Пандемијата на коронавирус има потенцијал да биде многу полоша доколку сите земји...