Меѓутоа, кога новинарите го прашаа дали е можно тој да биде толку неодговорен што не сторил ништо што им било препорачано на сите други заболени од коронавирус, (самоизолација, тестирање ...), Несторовиќ тврди дека не се однесувал неодговорно кон себе или кон луѓето од неговата окоКако гостин во една емисија, тој исто такапризна дека не бил во самоизолација затоашто имал премногу работа.лина.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 мај, 2020 10:28

Несторовиќ повторно шокира:Сигурен бев дека имав корона, но не бев во самоизолација!

Фото/Текст извор: ©Курир.рс

Професорот д-р Бранимир Несторовиќ, член на кризниот персонал за борба против Ковид-19,
ги претстави шокантните информации дека тој имал кoронавирус.

Бранимир Несторовиќ рече дека бил сигурен дека бил заразен со коронаврус, но сепак не бил во самоизолација….

Како гостин во една емисија, тој исто така призна дека не бил во самоизолација затоа што имал премногу работа.

Јас сум скоро сигурен дека бев заболен од коронавирус уште на самиот почеток бидејќи два дена имав температура и дијареа, сите симптоми укажуваа на тоа. Не бев во самоизолација бидејќи не беше момент за тоа и морав да работам.Мене ми помина брзо, но никого не заразив бидејќи сум друштвеноодговорен рече Несторовиќ.

Меѓутоа, кога новинарите го прашаа дали е можно тој да биде толку неодговорен што не сторил ништо што им било препорачано на сите други заболени од коронавирус,(самоизолација, тестирање …), Несторовиќ тврди дека не се однесувал неодговорно кон себе или кон луѓето од неговата околина.

Во еден момент, навистина мислев дека е можно да заболев од вирусот, но немав такви тегоби. Можев да јадам свинско месо, не го изгубив чувството за мирис, што е првиот симптом на корона. Тогаш имавме бројни состаноци во Владата, каде што iмав средби со разни луѓе. Седум или осум од нив се разболеле, дури и човекот кој ни правеше кафе. Во тоа време, бев преплашен, па веднаш отидов дома. За да ги заштитам жителите, го напуштив станот и се преселив во Обреновац. Лежев три дена,имав треска два дена и го направив тој брз тест, што беше негативен. Следниот ден бев на нозе – рече Несторовиќ, кој имаше проблеми на крајот на февруари.

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Весникот, исто така, наведува дека инфекцијата во БиХ се зголемила за 75%, а во Србија за 125%, во која се наведува дека подрачјето било заштедено од вирусот корона долго време, така што инфекцијата одеднаш ќе започне драстично да се зголемува.

ЗОШТО БАЛКАНОТ Е ПОВТОРНО НА УДАР НА КОРОНАВИРУСОТ: Анализа на германскиот весник укажува само на едно!

Германскиот Шпигел се занимава со обновениот пораст на бројот на случаи на коронавирус...

Според податоците на Министерството за здравство и Институтот „Трампилин“, во моментот има 86 пациенти на респиратори.

НАЈНОВ КОРОНА БИЛАНС ВО СРБИЈА: За 24 часа 325 ново заразени од КОРОНА, осум лица починаа!

Во последните 24 часа, 7.434 лица биле тестирани за вирусот на корона во Србија, од кои...

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно...

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји...