Нетанјаху ги пофали потезите и рече дека Израел ќе воспостави дипломатски односи со Косово.

Објавил: Владо Марин | 7 септември, 2020 6:26

Нетанјаху: Косово е првата земја со мнозинско муслиманско население што ќе отвори амбасада во Ерусалим!

Фото/Текст извор: ©vocentar.com

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека не само што Косово ќе го признае Израел, туку и ќе ја отвори својата амбасада во Ерусалим, со што ќе стане првата земја со мнозинство муслиманско население што ќе го стори тоа.

Претходно, Србија објави дека ќе ја премести својата амбасада во Ерусалим, потсетуваат израелските медиуми, истакнувајќи дека овие потези се дел од дискусиите за нормализирање на економските односи меѓу Србија и Косово под покровителство на САД.

Нетанјаху ги пофали потезите и рече дека Израел ќе воспостави дипломатски односи со Косово.

Во соопштението од кабинетот на Нетанјаху се вели дека за време на разговорите меѓу косовскиот премиер Абдула Хоти и Доналд Трамп, американскиот претседател го повикал Нетанјаху и им честитал на двајцата лидери за воспоставување целосни дипломатски односи.

Во соопштението се наведува дека Хоти најавил дека Косово ќе отвори амбасада во Ерусалим.

Косово ќе биде првата земја со мнозинско муслиманско население што отвори амбасада во Ерусалим. Како што реков, кругот на мирот се шири и се очекува да се приклучат повеќе земји, рече израелскиот лидер.

Косовскиот премиер Авдулах Хоти му одговори на Нетанјаху преку Твитер.

Ви благодарам, господине Нетанјаху. Мојата влада е посветена на отворање амбасада во Ерусалим и воспоставување дипломатски односи и подлабоки билатерални врски, рече Хоти.

Потсетуваме дека договорот ја обврзува и Србија да отвори амбасада во Ерусалим и дека Израел ќе го признае Косово како независна држава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

По денешната акција на косовската полиција на четири локации во Косово, премиерот Албин Курти рече дека акцијата е во насока на спречување на нелегални активности, додавајќи дека нема да се толерираат криминалци и криминални групи.

Немири во Косово: Вучиќ се закани дека ќе ги згази косоварите

Александар Вучиќ пртетседателот на Србија, изјави денеска, за време на разговорите...

Таа изрази надеж дека Косово наскоро ќе се снабди и со хеликоптери, кои на ФСК ќе му послужат и за спасување човечки животи во вонредни ситуации.

Во Косово пристигнаа 55 oклопни возила, донација од САД

Во најголемата косовска касарна, „Адем Јашари” денеска беше одржана свеченост по...

Според одлуката донесена на денешната седница на косовската Влада, исто така се скратува работното време на угостителските објекти, кои наместо до 22.30, во нардиниот период ќе можат да работат до 21 часот и 30 минути, и тоа само на терасите и со користење на 70 отсто од капацитетите.

Косово воведе полициски час, влез во земјата со тест или сертификат

По зголемениот пораст на бројот на починати и новозаразени од Коид-19 во последните...