„Отвораме предистрага по допрен глас добиен од медиумите. И Пазарната инспекција побара да се вклучиме во проверките за измамените граѓани“, велат од Управата за финансиска полиција.

Објавил: Валерија Петрова | 27 мај, 2019 14:40

Нефа мебел измама на деценијата – финансиската полиција го истражува банкротот

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Откако одекна скандалот во сите медиуми за продавницата на мебел НЕФА и дека стотина граѓани остана измамени, финансиската полиција реши да воведе истрага.

„Отвораме предистрага по допрен глас добиен од медиумите. И Пазарната инспекција побара да се вклучиме во проверките за измамените граѓани“, велат од Управата за финансиска полиција.

Српско-руската фирма „Нефа мебел“ ги затвори салоните и во Србија, каде што исто така поголем број на нивни муштерии останаа со неиспорачани парчиња мебел за кои платиле.

Српските медиумуи оценуваат дека се работи за измама на деценијата.

Рускиот инвеститор Андреј Ходашевич по скандалот се огласи и ветува дека како сопственик на холдингот ќе обезбеди буџет за враќање на парите, и дека  до 31 мај ќе ги уплати парите на сметката на српската компанија за да се вратат парите на тие што нарачале мебел и да се исплатат платите на вработените.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што информира градоначалникот Петре Шилегов пролетта 2017 година е констатирано заболување на овој дрворед, но покрај сите обиди што ги направиле, дрворедот морал да се отстрани.

ШИЛЕГОВ ГРЕШКАТА ЈА ПОПРАВА: Нови јапонски цреши на „Максим Горки“

Градот Скопје денеска започна со обновување на дрворедот на улицата „Максим Горки“...

Пред повеќе од еден месец, по совет на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, со посредство на љубезниот директор на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, во соодветната служба на МВР, пријавив физичко следење од страна на неовластено лице, напиша Героски на својот Фејсбук профил.

Героски со апел до обвинителството: Изјаснете се за случајот или јас ќе ја известам јавноста!

Новинарот и уредник на порталот Плус Инфо, Бранко Героски со ОТВОРЕН ПОВИК ДО ЈАВНОТО...