Очигледно единствената „хипотетичка закана“ за Америка е Русија (сојузник на Кина) со која одамна доброволно создава големи тензии.

Објавил: Перо Милчин | 14 март, 2020 12:41

НЕШТО СЕ СЛУЧУВА: Додека медиумите не забавуваат со КОРОНА, 40 000 американски специјалци дојдоа во Европа

Фото/Текст извор: ©avaz.live магазин.мк

Додека насловите, емисиите и социјалните медиуми во Италија сега се преплавени со глобалната тема за коронавирус, сега 20,000 американски војници се распоредуваат на дури 7 европски аеродроми и додаваат уште 10.000 американски војници веќе присутни во Европа и 7.000 други трупи од разни Европски земји.

За која цел, вкупно 37.000 американски вооружени војници дојдоа наоружани до заби?

Можеби да им помогне на државите да престанат со овој „опасен“ вирус или да им помогнат на оние што го направија тоа? Апсолутно не !!!
Тие дојдоа сами да се стационираат или, користејќи ги зборовите на врвните американски офицери, да се „шират“ низ европска територија, да ја започнат воената вежба „Европска 20“ која ќе започне во април и треба да заврши во јули !!

Дали граѓаните биле информирани за што станува збор? Очигледно не!

Europe Defender 20 е вежба, дизајнирана од владата на САД во соработка со НАТО да ги „тестира“ стратегиите што САД и Европа ќе ги користат доколку се случи хипотетичка војна.

Закана од кого?

Очигледно единствената „хипотетичка закана“ за Америка е Русија (сојузник на Кина) со која одамна доброволно создава големи тензии.
Но, да го анализираме тоа. Покрај 37.000 воени лица, за оваа вежба ќе бидат увезени и 14.000 воени возила (т.е. тенкови, хеликоптери и сл.) Еј, но почекај ПАНДЕМА ги објави сите митинзи откажани … заради короната „вирус“. Можеби војниците ќе дојдат со соодветни маски и мерки на претпазливост да ја направат оваа „вежба“? Очигледно не !!!
Според американските офицери, овие војници се целосно здрави, па затоа се целосно имуни на „коронавирусот“.

Ако војниците се имуни на коронавирус, дали тоа значи дека вирусот не е толку опасен, или постои ли веќе вакцина?

Трамп им забрани на Американците да патуваат во ЕУ вчера, но не и на американски војници..Тоа опасноста од таканаречениот вирус не важи за американските војници !?
Русија постави голем број прашања во врска со овие вежби, на кои не доби одговор и врз основа на тоа веќе изјави дека ќе ја одржи својата воена позиција во рамките на своите граници.

Кина, сојузник на Русија, пред неколку месеци потпиша договор со Италија (договорот ги регулира трговските односи во Средоземното Море, и дека Италија, врз основа на својата стратешка позиција, ќе биде до Кина дури и ако ЕУ забрани), со цел да се направат трговски односи здрави и поважно помеѓу Италија и Кина.

Со самиот чин на потпишување на Договорот, моќта на Америка над Италија е многу помала, но не и безначајна.

Се разбира, од моментот на сојузот меѓу Кина и Италија, се случува експлозија на Коронавирус, која започнува да ги уништува и парализира најмногу Италија и Кина.
Кина и Русија со години се неспорни трговски противници на САД, бидејќи нивната важност во голема мерка го намалува монополот на доларот на глобалниот пазар, а тоа, во споредба со САД, создава значителни загуби на моќ и економски и геополитички.

Веќе некое време, Америка прави се што може за да ја испровоцира Русија со трговски санкции и воени провокации на Сирија, Иран, Украина … и се што влијае на нејзините комерцијални и геополитички интереси.

S. Borojević

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

„Најпрво ќе го победиме вирусот, а потоа ќе размислиме за Европа. Доколку е потребно, ќе се збогуваме без да ви се заблагодариме. “рече тој.

ИТАЛИЈА ПОВЕЌЕ НЕ ВЕРУВА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Ќе се збогуваме од ЕУ без да и се заблагодариме!

Лидерот на најпопуларната италијанска политичка партија, Лига и поранешен вицепремиер...