Селмани еден од повеќетемина пациенти кои се најтешко болни и лежат на инфективна. Оваа девојка освен што има вирус имала итна хирушка интервенција на друга клиника и била во критична состојба.

Објавил: Стојче Бушин | 2 јуни, 2020 21:15

Не вратија од мртвите, сведочат за Телма пациенти со КОВИД 19, кои лежат на Инфективна!

Фото/Текст извор: ©Telma

Ова е Заир Селмани од Куманово. Верува во бог ама и во докторите кои му го спасиле животот. Пред две недели кога бил донесен на интензивна нега вели дишел на шкрги, лекарите едвај се избориле за повторно да земе воздух со полни гради, оти снимката на прием покажувала дека Корона вирусот опфатил 90 проценти од нив. Денеска го чека вториот негативен тест после помината вистинска битка за воздух.

Селмани еден од повеќетемина пациенти кои се најтешко болни и лежат на инфективна. Оваа девојка освен што има вирус имала итна хирушка интервенција на друга клиника и била во критична состојба.

Денеска е ден во кој од инфективна се испишани 11, но примени 6 нови заразени од Ковид 19. И покрај тоа што тука атмосферата е оптимистичка за во иднина, сепак и болничарите и сестрите и докторите се разочарани од моменталните случувања.

Многу тажни приказни можат да се слушнат зад болничките врати. Затекнавме старец во многу тешка состојба кој дише со помош на маска. Состојбата многу му се подобрувала се до моментот кога го изгубил својот син исто така од Ковид 19. Селмани пак имал повеќе среќа, но се кае што не верувал во опаката болест.

И ние излеговме од инфективна со измешани чувства. Од една страна радува секој болен што може смогне сила за бар малку разговор за искуството со Ковид 19, од друга страна горчина после секој поглед на изнемоштеност поради болеста која го одзема животот.

Подолгата репортажа од Инфективната клиника гледајте ја во изданието на емисијата КОД, на ТВ Телма во недела во 19.15 часот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

За 30 проценти го зголемивме капацитетот на одделот за интензивно лекување. Истиот е целосно реновиран и обезбедена е нова медицинска и немедицинска опрема, како и нова централна климатизација на овој оддел, вели Филипче.

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Министерството за здравство информира дека изминатите три години на Универзитетската...

Ова е одличен резултат на политиката на инвестирање во млади лекари и медицински сестри. Само преку ваква грижа на младите им даваме шанса да останат и да работат во нашата земја, во нашето јавно здравство, потенцира Филипче.

Филипче: Во овој момент во Кичево нема невработен доктор на медицина

Во овој момент во Кичево нема невработен доктор на медицина, објави министерот за здравство...

Тој потенцираше дека Скопје се уште е најголемо жариште на вирусот, а Чаир е општина со најголем број на заболени

Д-р Стојанов: Сѐ поголем е бројот на млади кои завршуваат на респиратор

Др. Александар Стојанов, директор на Центар за јавно здравје Скопје за телевизија Сител...