Научниците во дилема!

Објавил: Сара Фемина | 1 декември, 2020 7:20

НЕ Е АСТЕРОИД: Мистериозен објект ќе помине опасно близу до Земјата, а научниците не се сигурни за што станува збор

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Мистериозниот објект ќе прелета покрај Земјата денеска, а научниците сè уште не се баш сигурни за што станува збор.

Објектот, кој астрономите го нарекоа СО 2020, ќе пристигне „на само“ 45.000 км од нашата планета во 9:00 часот на 1 декември, според Центарот на НАСА за истражување на објекти од близу Земјата (ЦНЕОС).

Ова е „крајно близок“, иако безбеден пристап, со објект што поминува на растојание еквивалентно на околу 13 проценти од просечното растојание помеѓу нашата планета и Месечината, рече астрономот Маси од Проектот за виртуелен телескоп за Newsweek.

Објектот, за кој се проценува дека има дијаметар од 15 до 33 стапки, е откриен од истражувањето Pan-STARRS со седиште во Мауи, Хаваи на 17 септември 2020 година.

Ова откритие беше потврдено два дена подоцна од Центарот за мали планети, кој е одговорен за утврдување на помали тела во Сончевиот систем. Првичните набудувања сугерираат дека објектот е астероид.

Но, научниците од ЦНЕОС наскоро започнаа да се сомневаат дека SO 2020 не е нормален астероид.

„Не сме сигурни дека станува збор за астероид – тоа е природно тело“, напиша Маси на веб-страницата на Проектот за виртуелен телескоп.

Директорот на ЦНЕОС Пол Чодас последователно сугерираше дека СО 2020 можеби воопшто не е астероид, привремено идентификувајќи го како засилувач на ракети Кентаур од неуспешната лунарна мисија на НАСА Survivor 2, која беше лансирана на 20 септември 1966 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Премиерот Заев истакна дека Владата континуирано се залага за рамномерен регионален развој и јакнење на инфраструктурата на општинско ниво.

Стартува реализација на првите 23 проекти за граѓаните од ТАВ програмата, инвестиции во инфраструктура за нови вработувања и економски развој

Ми претставува чест и задоволство што денес ги доделуваме договорите на 23 општини...

На НАТО Самитот 2021 е споделена оценката дека пред нејзините членки е историската можност да се зајакне врската меѓу Европа и Северна Америка и НАТО да се подготви за иднината и затоа иницијативата НАТО 2030 за продолжување на адаптацијата на Алијансата е во срцето на Самитот.

Започна Северноатлантскиот совет на НАТО: И Македонската влада присутна

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со лидерите на...

Заедно со ЕУ тоа се системите кон кои ние единствено се стремиме, но воедно тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се бориме за нашите македонски, повторувам македонски национални интереси кои се нашиот базичен темел, наше право и долг кон Македонија.

Лагите на СДСМ околу црните листи се последица на рејтингот на Заев кој драматично паѓа поради криминалот и корупцијата

Не ме прашувајте дали сум подготвен да ги бранам националните интереси на државата,...