Кратоко и јасно - нема лек.

Објавил: Сара Фемина | 5 април, 2020 22:40

НЕ ПОСТОИ ЛЕК ПРОТИВ КОРОНА: Доктор Стефановиќ открива на кој начин се лечат заразените од КОРОНА!

Фото/Текст извор: ©srbijadanas магазин.мк

Говорејќи за методите на кинеските и руските лекари, Стевановиќ рече дека тие имаат разлики во ставовите и приодите кон тоа што повеќе да се користи во третманот.

Директорот на Клиниката за инфективни и тропски заболувања Горан Стевановиќ вечерва рече дека нема лек за вирусот „Ковид-19“ и оти лековите се користат при лекување на пациенти кога болеста станува симптоматична.

 Кратко и јасно – нема лек. Сите лекови што се користат за лекување на Ковид се користат само за лекување на болеста кога станува симптоматска. Нема лек, ние лекарите користиме само медицинска опрема. Нема превентивен лек – рече Стевановиќ.

Директорот на Клиниката за инфективни и тропски заболувања Горан Стевановиќ вечерва рече дека нема лек за вирусот „Ковид-19“ и оти лековите се користат при лекување на пациенти кога болеста станува симптоматична.

Тој изјави дека се користат терапевтски протоколи во лекувањето на заболените пациенти, кои се предмет на професија, а не за приказни на социјалните мрежи и медиуми.

– Овие протоколи се дефинирани по професија, се јасно пропишани, доставени до сите здравствени установи и се достапни за сите здравствени работници – рече Стевановиќ.

Говорејќи за методите на кинеските и руските лекари, Стевановиќ рече дека тие имаат разлики во ставовите и приодите кон тоа што повеќе да се користи во третманот. Ние се обидуваме да ги прилагодиме на нашите услови.

Важно е да се минимизира контакт и да се намали ширењето на епидемијата. Протоколите се различни од клиничката слика, состојбата, претходната примена, возраста …- рече Стевановиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се со предизвиците на светската пандемија на коронавирусот која го наметна велосипедот како најбезбедно превозно средство од аспект на превентивната заштита од Ковид-19.

ВЕЛОСИПЕДОТ СЕ УШТЕ НАЈМУДРА ОПЦИЈА ЗА ТРАНСПОРТ

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се...

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...