- Шедам за стари денови, Морам да штедам бидејќи не знам кога ќе умрам, искрена беше Лепа, а оваа нејзината емотивна исповед ги растажи обожавателите.

Објавил: Весна Петровска | 24 јануари, 2020 15:17

НЕ САКАМ ДА МЕ ПОГРЕБААТ КАКО СКИТНИЧКА: Лепа се плаши за себе!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Лепа Лукиќ секогаш сака да има одредена количина пари за „црни денови“, за да биде сигурна дека во случај на смрт ќе биде погребана како што доликува, таа веќе сега собира пари за таа наменета.

– Се плашам да не останат 2.000 евра зад мене, а да умрам, па да ме погребаат како скитница, признава пејачката и додава:

– Шедам за стари денови, Морам да штедам бидејќи не знам кога ќе умрам, искрена беше Лепа, а оваа нејзината емотивна исповед ги растажи обожавателите.

Лепа Лукиќ е родена на 16 јануари 1940 година во селото Милочај. Првиот успех го забележала во 1965 година кога ја снимила песната „Од изворот две патеки“ (срп.: “Од извора два путића”) која ја компонирал Петар Танасиевиќ. Нејзиното пеење ја карактеризира леснотијата, непогрешната интонација и големиот број на музички ортнаменти.

Таа снимила голем број на стари изворни песни и голем дел од нив станале големи хитови во Србија и поранешна Југославија.

Покрај музичката кариера таа зела учество и во неколку филмски проекти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

На крајот од соопштението стои – Се е тоа музика, а музиката или е музика, или ја нема, познатото мото на пејачката.

Ова е непочитување на уметничката слобода- се огласи Јосипа Лисац по скандалот со химната!

Откако вчера хрватската пејачка Јосипа Лисац, која ја изведе националната химна на...

Пејачката до својата шеснаесетта година живее во Барбадос, но потоа се преселува во САД за да изгради своја музичка кариера, заедно со продуцентот Ивен Роџерс. Во исто време таа потпишува и договор со Def Jam Recordings после аудицијата со тогашниот сопственик Џеј-Зи.

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН РИЈАНА: Сексипилната, зеленоока црнка денеска го слави 32-риот роденден

Сексипилната зеленоока црнка, Ријана денеска го слави својот 32-ри роденден. Таа е позната...

Имено бабата Цеца со нетрпение го очекува доаѓањето на свет на своето прво внуче. Иако во медиумите веќе излезе информација дека за бебето се подготвува златна колепка, и детска соба, сепак младите родители Вељко Ражнатовиќ и Богдана не сакаат да се одвојуваат од бебето, па малото бебе ќе спие со родителите, откриваат српските медиуми.

НЕМА ДЕТСКА СОБА ЗА ПРВИОТ ВНУК: Цеца откри детали од домот кој ја шокираа јавноста

Веќе одамна на големо се пишува за бремената снаа на Цеца, Богдана Ражнатовиќ која...

Уште на почетокот, житиро даде коментар дека натпреварувачот фалшира. Сепак Селимовиќ успеа да го воодушеви жирито со втората песна, па гласовите почнаа да се редат. На крајот од настапот успеа да ги освои сите шест гласови од жири комисијата.

СКАНДАЛ ВО ЅВЕЗДИТЕ НА ГРАНД: Менторите ги уценувале натпреварувачите!

Селим Селимовиќ (26) е натпреварувач од Ниш а негов ментор е Вики Миљковиќ, а тие решија...