Обраќајќи се пред парламентот, британскиот премиер рече дека последното нешто што тој сакаше да го направи е да ги обвини здравствените работници за тоа што се случи.

Објавил: Перо Милчин | 8 јули, 2020 22:37

Не се криви здравствените работници: Џонсон ја презеде целата одговорност за ширење на короната во Велика Британија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека презема целосна одговорност за одговорот на владата на пандемијата на вирусот корона и негираше дека се обидел да ги обвини здравствените работници за ширење на вирусот „Ковид-19“.

Џонсон беше мета на критики затоа што рече дека некои медицински работници не ги следат процедурите за стопирање на ширењето на бројот на смртни случаи од вирусот корона, а лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Кир Стармер, повеќе пати го замолуваше да се извини.

Џонсон не го стори тоа, потсетува Ројтерс.

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека презема целосна одговорност за одговорот на владата на пандемијата на вирусот корона и негираше дека се обидел да ги обвини здравствените работници за ширење на вирусот „Ковид-19“.

Обраќајќи се пред парламентот, британскиот премиер рече дека последното нешто што тој сакаше да го направи е да ги обвини здравствените работници за тоа што се случи.

Дали премиерот ќе се извини за неговите коментари за нега во домот? прашува лидерот на трудот Сер Кир Стармер

– Кога станува збор за преземање на вината, јас ја преземам целата одговорност за тоа што се случи. Едно нешто што досега никој не знаеше за време на оваа пандемија беше дека вирусот се пренесува асимптоматски од личност до личност на таков начин и затоа се променија упатствата и процедурите – изјави Џонсон.

Велика Британија е на третото место во светот по бројот на смртни случаи од ефектите на вирусот корона, со 44.391 потврдена смртност, според „Worldometers“.

Во таа земја, вкупно 286.349 лица се заразиле од вирусот на корона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против...