Според неа, кај жените, протокот на крвта е пресуден, оти од тоа зависи и секретот. А пак, кај мажите ја стимулира ерекцијата.

Објавил: Валерија Петрова | 2 октомври, 2019 12:23

НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈТЕ: Вежбајте редовно за подобар секс

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Луѓето кои редовно вежбаат, имаат поцврсти и позатегнати тела и затоа се позадоволни со себе. Тоа значи и поголема самодоверба и либидо, а резултат на тоа е поквалитетен сексуален живот, тврди познатиот сексолог д-р Лорен Стрејчер, директорка на Центарот за сексуална медицина во Чикаго, Илиноис, САД.

„Аеробик-вежбите се посебно добри за подобрување на кардиоваскуларата кондиција, што го поттикнува крвотокот низ цело тело, па и во областа на гениталиите“, вели таа.

Според неа, кај жените, протокот на крвта е пресуден, оти од тоа зависи и секретот. А пак, кај мажите ја стимулира ерекцијата.

„Кај мажите, поинтензивните тренинзи го зголемуваат лачењето тестостерон, што значи и поинтензивна желба за секс“, додава таа.

Навики од кои никогаш не треба да се откажувате

Центрите за контрола и превенција од болести препорачуваат најмалку 150 минути тренинг со умерен интензитет или 75 минути поенергични аеробик-активности, неделно. Џогирањето со побрзо одење или лесен велосипедизам се примери за умерени вежби. Во поинтензивни активности спаѓаат трчање, брз велосипедизам, кошарка, одбојка, ракомет, фудбал и слично.

Добро е и овие навики да си ги применувате за да имате добар и квалитетен сексуален живот

Пијте многу вода

Во текот на денот пијте многу течности. Тоа ќе обезбеди соодветно подмачкување на интимните делови. Дехидрацијата може да биде вашиот најголем непријател. И не само тоа, водата ќе помогне во исфрлањето на токсините од телото и ќе ви помогне да го одржите доброто здравје. Исто така, треба да намалите на цигари, алкохол и кофеин, затоа што не само што овие супстанци предизвикуваат дехидрација, туку го намалуваат и либидото.

Вежбајте

Редовното вежбање е сигурен начин за подобрувањето на либидото. Исто така, вежбањето ја подобрува циркулацијата и обезбедува подобри ерекции. Со вежбање ќе го зајакнете срцето и ќе си создадете кондиција за подолги сексуални сесии. Нормално, преку вежбање ќе го зајакнете целото тело, со што ќе ви се зголеми и самодовербата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Живот

Поради расправија со новинарот Миодраг Совиљ од српската телевизија Н1, на Вучиќ во петокот попладнето му се качил притисокот, добил тахикардија, и беше примен на Воено-медицинската академија во Белград.

Вучиќ поради расправи со новинар во прединфаркнта состојба?

Што пишува прочитајте ми, pишува дека е еден од членовите, aма прочитајте ми, јас ви верувам...

Мојата цел е да ја истакнам важноста на одредени проблеми, кои не беа истакнати, и би сакала да бидам пример со дејствувањето – рече Ѓоргиевска.

Пендаровска: Јас лично не ја претпочитам титулата Прва дама, ја избришав од веб-страницата на Претседателот

Јас лично не ја претпочитам титулата Прва дама, затоа што отсекогаш верував во еднаквост...

Медот треба да се избегнува затоа што може да развие ботулизам. Ботулизмот е ретка, но сериозна болест предизвикана од анаеробната бактерија „Clostridium botulinum“ која произведува токсини, а последиците за бебињата помали од една година може да бидат сериозни.

Храна која им ја даваме на децата мислејќи дека е здрава но треба да се избегнува

На децата треба да им се дозволи да ја истражуваат храната, но стручните лица предупредуваат...