Инаку сопругата на Шумахер пред околу една недела испрати мистериозна порака со што ја замисли јавноста. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 31 декември, 2019 16:20

“Никогаш нема да биде ист човек”- лекар ја откри вистината за Шумахер

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Никола Акчари, кој е познат италијански неврохирург  ја состојбата на легендата во Формула 1, Михаел Шумахер.

Надвор од стазите, Шумахер е амбасадор на УНЕСКО и говорник за безбедноста на возачите. Тој е инволвиран во бројни хуманитарни акции низ целиот негов живот и има донирано десеттици милиони долари во хуманитарни цели. Михаил и неговиот помлад брат Ралф Шумахер се единствените браќа кои победиле на трки во Формула Еден, и тие биле првите браќа кои завршиле на прво и второ место во иста трка, во Монтреал 2001 година, и уште еднаш на истото место (но во обратен редослед) во 2003 година.

– Јасно е дека тој никогаш нема да биде ист човек. Немојте да се изненадите ако го видите еден ден и тој има изгубено мускулно и коскено ткиво. Неговата состојба наметнува грижа не само на мозокот, туку и интензивна нега на целото тело. Тоа е многу деликатна ситуација која често доведува до смрт кај луѓе со понизок економски статус. Ова е тажната вистина …, изјавил италијанскиот лекар за „Мотоспорт“.

Пред шест години светскиот број еден во Формула1 Михаил Шумахер доживеа страотна несреќа. Тој удри со главата во карпа при ски-инцидент, по што беше подложен на повеќе операции и закрепнува во домашна средина веќе неколку години.

Инаку сопругата на Шумахер пред околу една недела испрати мистериозна порака со што ја замисли јавноста. 

Големите работи почнуваат со мали чекори. Мали парчиња кои можат да состават голем мозаик, напишала Корина.

За потсетување, повеќекратниот шампион во Формула 1 Михаел Шумахер во септември годинава се разбуди од кома,  откако го примија во болницата во Париз. Таму се лекуваше со матични клетки. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Формула

Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

ХАМИЛТОН НОСИ МАСКА: Светскиот првак озбилно го свати КОРНА ВИРУСОТ(фото)

Новата сезона во Формула 1 започнува на 15 март со тркачка патека во Мелбурн. Организаторите...

Шумахер пред шест години доживеа несреќа за време на скијање на Алпите од која се здоби со тешки повреди на главата поради што и долг период беше во коматозна состојба. Неговиот денешен лик е енигма за светската јавност, освен за членовите на семејството.

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА ШУМАХЕР: Повеќе не е во кома, но не е како порано

Никола Ачијари, светски познатиот неврохирург од Италија, денеска ја шокираше јавноста...

Хамилтон е британски возач во Формула 1, и успеа да го заземе врвот на листата најдобри спортисти организирано од полската новинарска агенција.

Луис Хамилтон прогласен за најдобар спортист во Европа

34- годишниот Луис Хамилтон ја доби титулата најдобар спортист во Европа во традиционалниот...