Тој истакна дека се очекува да Зоран Заев направи уште многу слични глупости во наредниот период до формирање на техничката влада и порача дека сите злоупотреби ќе посдлежат на сериозна истрага и ќе бидат санкционирани веднаш откако ВМРО-ДПМНЕ ќе го преземе МВР.

Објавил: Катерина Крстиќ | 21 октомври, 2019 10:25

Николоски: Заев го злоупотреби процесот на зачленување во ЕУ со закон за извоз на марихуана

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостувањето на утринската емисија на Алфа ТВ изјави дека Македонија не доби датум затоа што Зоран Заев го злоупотреби процесот на зачленување на државата во ЕУ за да направи корист на сам себе и неговата потесна фамилија, а тоа европските лидери го гледаат.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостувањето на утринската емисија на Алфа ТВ изјави дека Македонија не доби датум затоа што Зоран Заев го злоупотреби процесот на зачленување на државата во ЕУ.

-Видовме и дека формално се бореше за „датум“ за преговори со Европската унија, во Македонија пушти закон за извоз на сув цвет од марихуана на кој што стави европско знаменце злоупотребувајќи го целосно процесот на зачленување на Македонија во европската Унија, затоа што никаква врска нема марихуаната со Европската Унија. Потоа се чудеше зашто нема датум кога го гледаат лидерите на ЕУ, потенцираше Николоски.

Тој истакна дека се очекува да Зоран Заев направи уште многу слични глупости во наредниот период до формирање на техничката влада и порача дека сите злоупотреби ќе посдлежат на сериозна истрага и ќе бидат санкционирани веднаш откако ВМРО-ДПМНЕ ќе го преземе МВР.

-Очекувам дека во таа насока ќе продолжи да прави глупости во следниве два месеци , да се обидува во Собранието да протне закони кои што се во корист на доредена мала клика, да намести тендери, да покраде што може да се покраде и да злоупотреби што може да се злоупотреби. Но сакам еве тука, да предупредам дека и него и тие кои му биле пајрташи во таа работа да внимаваат затоа ќе има сериозна истрага веднаш после тоа уште со формирањето на техничката влада кога ВМРО-ДПМНЕ ќе го има МВР. Да не помислуваат да прават криминал затоа што криминалот ќе биде многу брзо откриен, побрзо отколку што мислат и се надеваат, нагласи Николоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Соговорниците исто така разговараа и за пандемијата на КОВИД-19, мерките кои се преземаат во двете земји за заштитата од корона-вирусот и справувањето со последиците од пандемијата.

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со Албин Курти!

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски...

Лидерот на СДСМ Зоран Заев рече дека и покрај тоа што не бил постигнат консензус со ВМРО-ДПМНЕ околу датумот за одржување на избори, избори на 21 јуни ќе има.

Заев најави избори на 21 јуни: ЌЕ ИМА ИЗБОРИ НЕМА БЕГАЊЕ!

Не се постигна договор во првиот вистински момент да се излезе на избори, изјави лидерот...