„Рашковски влијаел на истрага, сведоци, а нема потреба да бега зошто се чувствува сигурен со Заев“, вели Николоски.

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 септември, 2021 6:22

Николоски: Оставки во оваа влада ќе нема тие се мафија, ама ќе паднат по изборите

Фото/Текст извор: ©магазин

Ќе бев изненаден да си заминеше од функцијата, навистина, Венко Филипче, тој стана моторџија кога почна да се дружи со Заев. Тоа полтронство нема крај. Начинот на функционирање не само на владата на Заев, туку и на целиот круг на Заеви е на криминално-мафијашка основа се знае ако падне еден паѓа системот, така е во мафијата, така е и сега, рече Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ што се емитува на телевизија Алфа.

Според него оставки во оваа влада нема да има, падот ќе се им се случи по локалните избори.

-Тие работат по систем на мафија. Тие не го сфатија случајот сериозно, веднаш отидоа таму, направија пиар, па имаше притисок и ај Филипче ќе даде оставка. Се обидуваат да извршат притисок врз медиуми темата да не се експлоатира во медиуми, рече Николоски.

Николоски укажа дека Рашковски беше генерален секретар на Влада и тој оперативно ги води работите, како и дека ги зголемил средствата до три пати повеќе што се за генералниот секретаријат.

„Рашковски влијаел на истрага, сведоци, а нема потреба да бега зошто се чувствува сигурен со Заев“, вели Николоски.

Според него јасно е дека има целосна партизација на системот затоа за Камчев има секакви детали, ама за тоа што Рашковски се шета слободен не знаат ништо надлежните.

Николоски се осврна дека многумина се под политички прогон, им се уништуваат семејствата, ги бркаат од работа.

И тие за да се бранат земаат кредити за да имаат адвокати. Има 3.000 лица под прогон само заради желбата на Заев да се одмаздува“, вели Николоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Притоа, тој вели дека парламентарното мнозинство е стабилно. Според него, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не може да привлече ново мнозинство.

Заев: Вториот круг е клучен за мене, никој не е вечен

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вели дека вториот изборен круг од локалните избори...

Програмскиот аспект беше многу подобар од оној на СДСМ, која некако арогантно влезе. Но, и оној сегмент однос со другите етнички заедници, ВМРО-ДПМНЕ ја прошири коалицијата, СДСМ ја намали.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ја научи лекцијата

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на ТВ 21 рече дека на овие избори...

Тој одлучи да настапи како независен кандидат без да ја почека одлуката на матичната партија СДСМ, која после тоа го исклучи од членството, а во Куманово одлучи да истрча со Оливер Илиевски.

Димитриевски: Пола МВР е во Куманово

Независниот кандидат за градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, во вечерашното...