Проектираниот БДП за оваа година беше ревидиран нагорно на 3,2 отсто.

Објавил: Сара Фемина | 19 септември, 2019 16:51

НИНА СО ПОФАЛБИ: „Македонија е во првите 10 земји во ЕУ и регионот според ставка на раст на БДП„

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

– Не расте во Македонија само градежништвото, туку растат и земјоделската активност, индустриското производство, трговијата од услугите, значи се работи за раст навистина на широка основа, рече министерката за финансии Нина Ангеловска која дебатираше во собраниската Комисијата за финансирање и буџет, каде од денеска почна расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2019 година.

Министерката за финансии Нина Ангеловска која дебатираше во собраниската Комисијата за финансирање и буџет, каде од денеска почна расправата по предложениот ребаланс на Буџетот за 2019 година, рече дека Македонија е во првите 10 земји во ЕУ и регионот според ставка на раст на БДП и дека проектираниот БДП за оваа година беше ревидиран нагорно на 3,2 отсто.

Растот за годинава е ревидиран на 3,2 проценти, а во наредната година се очекува да се интензивира и да изнесува 4,2 отсто, а во 2021 година да достигне до пет проценти.

– Македонија е во првите 10 земји во ЕУ и регионот според ставка на раст на БДП. Проектираниот БДП за оваа година беше ревидиран нагорно на 3,2 отсто. Тој веќе има реализација од 3,6 во првото полугодие. Нашиот економски раст го препознаваат и интернационалните институции го докажува тоа што и меѓународните финансиски институции го ревидираат во нагорна линија растот, рече министерката.

– Не расте само градежништвото, туку растат и земјоделската активност, индустриското производство, трговијата од услугите, значи се работи за раст навистина на широка основа. Економските трендови се добри и тоа го покажуваат податоците. За 2020 се очекува економскиот раст да се интензивира на 4,2 проценти и пет процнети во 2021 година, рече Ангеловска.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

За половина денар поевтинуваат бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Добра вест за возачите – Регулаторна одлучи да ја намали цената на горивата

Пред Нова година регулаторната комисија за енергетика гја зголеми цената на горивата...

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат од половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,28 отсто.

НОВОГОДИШНО ПОСКАПУВАЊЕ: Возачи наполнете ги резервоарите – расте цената на горивата!

Предновогодишно поскапување на горивата во Македонија, возачи наполнете ги резервоарите,...

Во дискусијата за измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита, опозицијата обвини дека тие требало да се донесат многу порано, дека власта иако ветила не донела нов Закон за здравствена заштита, дека со овие измени не се исполнети сите услови кои ги барале специјализантите и не е почната изградбата на новиот Клинички центар.

Заев се пофали: ИЗГЛАСАНО! – Повисоки пензии од следната година

Изгласан е Законот за зголемување на пензиите во Собранието! Ова вечерва го напиша...

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/лит во однос на цените утврдени минатата недела и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 70,00 ден/лит, малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 62,50 ден/литaр.

Предновогодишно поскапување: Ова е новата цена на горивата

Важна вест за горивата во Македонија, возачи полнете ги резервоарите наполноќ бидејќи...