Силјановска Давкова: Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

Објавил: Владо Марин | 21 јули, 2021 22:14

Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На вечерашната трибина „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ во општина Карпош се обрати пратеничката Гордана Силјановска Давкова која што истакна дека равен илузионизам владее во оваа земја со оваа власт, и нагласи дека ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласал за Бехтел и Енка договорот.

„Ако немаме силни институции тогаш нема да имаме ни добри закони. Ние немаме институции, а не добри институции. Правен илузионизам владее во оваа земја, со оваа власт. Во моментов имаме речиси 5890 закони замислете, донесени за 30 години.

Луѓето мислат дека произведувајќи регулатива прописи, норми, дека ќе ги решат проблемите. Нашите закони не решаваат општи прашања, општи проблеми, туку лични и колективни. Затоа тие се хартија, затоа не се носат во редовна процедура, најчесто се носат во скратена постапка, за да се избегне дебатата, за да се избегне инклузивниот модел и се разбира го распрталија европското знаме“ нагласи Силјановска Давкова

Силјановска Давкова посочи дека понекогаш ја зачудува молкот на европските институции во Македонија.

Туку што беше изгласан таканаречениот закон за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот коридор делница Тетово -Гостивар- Букојчани проектот за автопатот Требеништа- Струга-Ќафасан, и коридорот 10,исто постапката скратена.Ви личи ли ова на закон? не ова е каконекој меморандум, квази договор. И како може да утврдите стратешки интерес со приватна компанија односно корпорација. Ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за овој закон. Тие едноставно го игнорираа овој закон после една сериозна аргументирана критика со отворени дилеми на кои што бараа одговор. Дури и нашиот претседател на државата си го потпиша законот така со еден потег на перото и потоа исто се повика дека никој не бил против и се повика на уставниот суд. Ако падне овој закон на уставен суд претседателот треба да си добие импичмент за кршење на уставот министерот за борба со корупција треба да си поднесе оставка а и другите двајца министри тоа ќе биде доказ дека има спремност за владеење на правото“ -истакна Силјановска Давкова.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од еколошкото здружение Натура лаб од Лабуништа, се закануваат со блокади и бојкот на наставата во локалното основно училиште, ако владата не си го одржи ветеното.

Жителите на Лабуништа се жалат дека власта ги излажала

Каменоломите во струшко Лабуништа, две години откако беа затворени од државата, сега...

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаху ќе разговара со сите муфтивства во земјава, а самиот секој петок ќе оди во џамиите и ќе ги повикува граѓаните да внимаваат со непотребното трошење струја. Ова му го вети првиот човек на ИВЗ Фетаху на министерот за економија Крешник Бектеши

Бектеши бара помош од верските заедници – ИВЗ: Секој петок во џамија ќе се зборува за штедење струја

Исламската верска заедница ќе бара од верниците да штедат струја во текот на зимата. Поглаварот...

Тој најави дека ќе разговара и со Македонската православна црква за поддршка во активностите за справување со енергетската криза. Целта е да се намали потрошувачката и да се ослободат повеќе количества на струја за индустријата.

Бектеши бара поддршка од ИВЗ и МПЦ за штедење струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара поддршка од поглаварот на...